An investigation for consumer value in online retailing using repertory grid analysis
Repertuar çizelgesi analizi yöntemiyle sanal perakendecilikte müşteri değeriüzerine araştırma
  1. Tez No: 747408
  2. Yazar: MURAT DEMİR
  3. Danışmanlar: DR. EMMANUEL SAID
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Diğer
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Online perakendecilik sektörü son yıllarda popülerliğini artırmış olup, geleceğin alışveriş yöntemi olarak öngörülmektedir. Elektronik perakendecilik sektöründeki bu hızlı büyüme, internet üzerinden alışverişin daha popüler olacağını ve rekabetin daha da artacağını göstermektedir. İnternet ortamında bulunan alternatif tedarikçilere erişiminin kolay olması ve tüketicileri alternatif ürün veya servislere yönlendirmesi, elektronik perakendecilerin bu sektörde tutunmasını ve büyümesini zorlaştırmaktadır. İnternet üzerinden yapılan pazarlamada, müşteri için değer yaratmak en önemli başarı parametrelerinden biridir. Alternatif tedarikçiler arasında tüketici her zaman kendisi için en iyi değeri oluşturan tedarikçiyi seçmektedir. Bu çalışmada, online perakendecilikte müşteri değeri oluşturan faktörler repertuar analiz çizelge yöntemi ile araştırılmıştır. Veri toplama kısmında, tüketiciler internet üzerinden yaptıkları alışverişlerde kendileri için değer olarak tanımladıkları faktörleri belirtmişlerdir. Kullanılan yöntem olan repertuar çizelge metodu ile veri toplama kısmında araştırmacı etkisi olmamıştır. Toplanan tüm veriler SPSS ve çizelge analiz programları ile analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Online retailing has been significantly growing in recent years and it is estimated as 'future of shopping style.' This rapid growth in e-retailing suggests that, e-commerce might become increasingly popular and electronic market will be more competitive. In electronic commerce environment, alternative suppliers are just a few-click away encouraging consumers to compare competing products, services and prices. Online retailers challenge to survive and growth in electronic commerce environment. Consumer value is one of the main drivers of success in electronic market. Among all the competitors, online retailers must offer value for online shoppers to encourage them. Because online consumers choose the online retailers which offered best value for them. This research explores the customer value in online retailing by using the repertory grid technique. This study investigate the factors that consumer relate as value in their previous shopping experiences. Findings of the study are based on empirical results from construct elicitation interviews and rating of repertory grid analysis. Repertory grid analysis enables to investigate consumer value form consumer perspective without influence of researchers on respondents. Recommendations and implications are also provided. ii