Örgüt iklimlerinin örgüt içi çatışma düzeylerine etkileri
The effect of the organization's climate onto the degrees of the interorganizational conflict
- Tez No: 226561
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. M. KEMAL DEMİRCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 142
Özet
Belli bir amacı gerçekleştirmek üzere bir araya gelen insanlar örgütü oluştururlar. Her bir örgütün kendisini diğer örgütlerden ayıran belli bir örgüt iklimi vardır. Örgüt iklimi çalışanların algılanmasına dayanır ve onların örgütsel davranışları üzerinde etkili olur.Örgüt içersinde bulunan çalışanlar farklı düzeylerde çatışmalar yaşarlar. Çatışma düzeyleri, astlar, üstler, grup içi ve gruplar arası olmak üzere dört farklı seviyede olmaktadır.Örgüt iklimi ve bu iklimlerin çatışma düzeylerine olan etkisi ile ilgili olan bu araştırma dört bölüme ayrılır. Birinci bölümde; örgüt ve örgüt iklimi tanımı önderlik, güdüleme, örgüt kültürü, örgüt iklimi çeşitleri ve örgüt iklimi boyutları üzerinde durulmuştur. İkinci bölümde çatışma ve çatışma düzeylerinin ayrıntılı bir biçimde anlatımı üzerinde durulmuştur. Çatışma düzeyleri tek tek ele alınıp incelenmiştir. Üçüncü bölümde ise örgüt iklimi ve çatışma konularının birbirleri ile etkileşimi incelenmiştir. Bu bağlamda iklim boyutlarının çatışmaya etkileri teorik olarak ifade edilmiştir.Çalışmanın dördüncü bölümünde ise alan araştırması yer almaktadır. Üç farklı örgütün iklimini ölçmek ve belirlemek için hazırlanan sorular SSK Hastanesi Erzincan Devlet Hastanesi ve Kızılay Tıp Merkezinde uygulanmıştır. Aynı örgütlerde çatışma düzeylerini ölçmek için dört tip anket uygulaması da yapılmıştır. dördüncü bölümün sonunda çalışanların verdiği yanıtlar genel olarak değerlendirilmiştir.Sonuç bölümümünde ise sorulara verilen yanıtlar çerçevesinde üç farklı örgütün iklimleri kıyaslanmış ve çatışma düzeylerine etkileri ayrı ayrı değerlendirmeye tabi tutulmuştur.
Özet (Çeviri)
People, who come together to fulfil an obvious aim, constitute the organizations. Each organization has an organization climate, which can seperate it from the other organizations. Organization climate depends on the perceiving of the employees and it is effective on the employees organizational behaviours.Employees in the organizations have clashes/disputes in a different level. Clash orders appear in a three different level, in individuals, in groups, between groups.This research, which is about the organization climates and their effects to the clash levels, divides into four parts. In the firs part, organization and organization climate definitions, leadership, motivation, organization culture, types and dimensions of organization climate are emphasized.In the second part, clash and clash levels are explained in a detailed way. Every clash levels are examined one by one.In the third pard of the study, the interection between organisation climate and clash levels is examined. In this part, influence of the climate demensions on the clash levels are expressed in theoretical way.In the fourth part of the study, there is a field research. The questions, which are formed to measure and determine the climates of three different organizations, are applied in SSK Hospital, Erzincan State Hospital and in Red Crescent Medical Science Centre. In the same organizations, there are four kinds of poll application are certified to measure the clash levels. In he end of the second part, answers of the employees are evaluated generally.In the conculusion part, according to the answers, the climates of the three different organization are compared and their effects on the clash levels are subjected to the evaluation seperately.