Synthesis and Properties of Non-Symmetrically Substituted Perylene Dyes
Simetrik Olmayan Perilen Boyalarının Sentezi ve Özellikleri
  1. Tez No: 747437
  2. Yazar: NUR PAŞAOĞLULARI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HURİYE İCİL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Doğu Akdeniz Üniversitesi-Eastern Mediterranean University
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  11. Ana Bilim Dalı: Organik Kimya Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kimya Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 156
Özet
Bu çalışmada simetrik ve antisimetrik diimidlerin sentezleri amaçlanmıştır. Bu amaçla N,N'-dioktadesil-3,4,9,10-perilenbis(dikarboksimid) ve N-oktadesil-3,4,9,10-perilen tetrakarboksilik diimidler perilen dianhidritten sentezlenip yapıları ve saflıkları spectral yöntemlerle kanıtlanmıştır. UV Absorpsiyon ve emisyon spektrumlarından faydalanılarak fluoresans kuantum verimleri hesaplanmıştır. Fluoresans kuantum veriminin 0.80'den 0.37'ye düştüğü gözlemlendi. Bu düşüşün antisimetrik perilen diimidlerdeki aggregrasyon eğiliminden geldiği düşünülmektedir. IR, elemental analiz ve MS spektroskopik yöntemlerle sentezlenen diimidlerin saflıkları ve yapıları kanıtlanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, we have aimed to synthesize symmetrical and unsymmetrical diimides. We have succeeded to synthesize the N,N'-dioctadecyl-3,4,9,10-perylenebis(dicarboximide) and N-octadecyl-3,4,9,10-perylene tetracarboxylic diimide from perylene dianhydride and determine their structure and purity by spectral analysis. We have calculated their fluorescence quantum yields from the UV absorption and emission spectra. The fluorescence quantum yield is reduced from 0.80 to 0.37. We know the differences are coming from higher tendency to aggregate in unsymmetrical perylene diimides. Solid state analysis by IR, elemental analysis and MS gave consistent results for purities and structural characteristics.