Unsymmetrical Perylene Diimides: Their Synthesis, Photophysical and Electrochemical Properties
Simetrik Olmayan Perilen Diimidler: Sentezleri, Fotofiziksel ve Elektrokimyasal Özellikleri
- Tez No: 747239
- Danışmanlar: PROF. DR. HURİYE İCİL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2005
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Doğu Akdeniz Üniversitesi-Eastern Mediterranean University
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 285
Özet
Bu çalışmada bir simetrik perilen diimid ve 8 antisimetrik perilen diimid türevi sentezlenmiştir. Bu türevlerin değişik alanlardaki uygulama potansiyelleri ve elektrokimyasal özellikleri araştırılmıştır. Sentezlenen maddeler UV-Vis, IR, NMR, MS, DSC, TGA, CV ölçümleri ve elemental analiz yöntemleri ile tanımlanmışlardır. Bu arada, simetrik ve antisimetrik perilen diimidlerin NMR ölçümleri zayıf çözünürlüklerinden dolayı yapılamamıştır. Fluoresans hayat süreleri, fluoresans kuantum verimleri ve singlet-hal enerjileri hesaplanmıştır. Tüm perilen diiimidler, aynı fluoresans hayat sürelerine sahiptirler. Siklik voltametri ile saptanan LUMO enerji değerleri tüm maddeler için aynıdır. N-sübstitüler'in sentezlenen tüm diimidlerin elektrokimyasal davranışlarına çok az etkisi olduğu gözlemlenmiştir. Sentezlenen diimidlerin rengi, çözünürlüğü, ısıya karşı dayanıklılıkları, ekstinsiyon katsayıları, agregasyon özellikleri ve fluoresans verimleri şiddetle N-sübstitülere bağlıdır. Katı halde değişik agregrasyon özellikleri fotokondaktivite açısından önemli olabilir.
Özet (Çeviri)
In this study a symmetrical perylene diimide and 8 unsymmetrical perylene diimides have been synthesized. Their potential for applications and their electrochemical properties are investigated. The compounds are characterized by UV-Vis, IR, MS, DSC, TGA, CV measurements and elemental analysis. Meanwhile, NMR analysis of symmetrical and unsymmetrical perylene dyes could not be taken due to their very poor solubility. The fluorescence lifetimes, fluorescence quantum yields and singlet-state energies are presented. All the compounds have very similar fluorescence lifetimes. The LUMO energy values of all the compounds as determined by cyclic voltammetry, are nearly identical. N-substituents have little influence on the electrochemical behavior of all the compounds. The color, solubility, thermal stability, extinction coefficients, aggregation and fluorescence quantum yields are strongly dependent on the nature of the N-substituents. They show different aggregation in solid.