Analysis of albedo effect in a 30-kw bifacial PV system with different ground surfaces using pvsyst software
Albedo etkisinin farklı yer zeminleri İle 30 kw çift yüzlü pv sisteminde PVsyst yazılımı kullanılarak analiz edilmesi
  1. Tez No: 747446
  2. Yazar: ERSAGUN TÜRKDOĞRU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MAHİR KUTAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yaşar Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Günümüzde elektrik enerjisi dünya çapında yaygın olarak kullanılmaktadır ve hemen hemen tüm iş sektörlerinde önemide giderek artmaktadır. Bu nedenle yeryüzü kaynaklarından elektrik enerjisinin nasıl üretileceği çok önemlidir. Çevreye zarar vermeyen ve sera gazı salınımına neden olmayan yenilenebilir enerji kaynakları, elektrik enerjisi üretiminde giderek daha fazla kullanılmaktadır. Aynı zamanda yenilenebilir bir enerji olan güneş enerjisi; uzun ömürlü, düşük maliyetli, geri dönüşümlü ve temiz olduğu için dünyanın geleceği için mükemmel bir seçimdir. Güneş enerjisinde de verimlilik, kaynak kullanımının azaltılması açısından son derece önemlidir. Solar PV modüllerinin verimliliği, yapılarına, aldığı ışımaya ve panel sıcaklığına bağlıdır. Albedo etkisi; direkt ve difüzyon ışınımlarının yüzeyden yansımasına bağlı olarak çift yüzlü modüllerde doğrudan etkilidir Bu yüksek lisans tezinin amacı, yüzeyin yansıtma gücü olan Albedo etkisinin 30 kW'lık çift yüzlü bir PV sisteminde kazanç ve verimliliğe katkısını, PVsyst yazılımı ile simülasyonlar yaparak analiz etmektir. Bu PV sistemi, PVsyst yazılımında farklı zemin modelleri ve albedo değerleri altında simüle edilmiştir. Sonuçlar analiz edildikten sonra albedo etkisinin, çift yüzlü PV sistemlerde tek yüzlü PV sistemlere göre ciddi bir güç artışı sağladığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Today, electrical energy is used extensively worldwide, increasing importance in almost all business sectors. For this reason, how to produce electrical power from earth sources is so important. Renewable energy sources that do not damage the environment and do not cause greenhouse gas emissions are increasingly used in electrical energy production. Solar energy, also renewable energy, is an excellent choice for the world's future because it is durable, abundant, low cost, recycling, and clean. Efficiency in solar energy is essential in terms of reducing resource use. Solar PV modules' efficiency depends on their structure, irradiance, and temperature. The albedo effect is directly effective in the bifacial modules because of the surface reflection of direct and diffuse irradiances. This master thesis aims to analyze the contribution of the Albedo effect, which is the reflective power of the surface, to the gain and efficiency in a 30-kW bifacial PV system doing simulations with PVsyst software. This PV system was simulated under different ground models and albedo values in the PVsyst software. After the results were analyzed, it was realized that the albedo effect gives a serious power increase in bifacial PV systems compared to mono facial PV systems.