Sertifikalı dalıcılarda şema (kişilik) tiplerinin, heyecan arama davranışlarının belirlenmesi ve dalış kazaları ile arasındaki ilişkinin incelenmesi
Determination of schema (personality) types, sensation seeking behaviors in certified divers and examination of diving accidents and the relationship between these
- Tez No: 747492
- Danışmanlar: DOÇ. MÜNİRE KÜBRA ÖZGÖK KANGAL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Deniz ve Sualtı Hekimliği, Marine and Underwater Medicine
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Gülhane Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Sualtı Hekimliği ve Hiperbarik Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Amaç: Dalış kazaları dalgıçlar için önemli bir sorundur. Dalış kazaları işlevsellik kaybına yol açabilmektedir. Yaş, cinsiyet, su derinliği, dalış deneyimi gibi dalış kazasını artıran risk faktörleri bunlardan bazılarıdır. Dalgıçların kişilik yapısı ve psikolojik donanımı da kazalarda bir neden olabilir. Bundan dolayı dalgıçların dalış kazası risklerini belirleme açısından kişilik tipleri önemlidir. Bildiğimiz kadarıyla literatürde dalgıçların erken dönem uyum bozucu şemaları ve dalış kazası ile ilişkisini inceleyen bir çalışma bulunmamaktadır. Bu çalışmada dalgıçların sosyodemografik özellikleri, klinik özellikleri, heyecan arama davranışları, erken dönem uyum bozucu şemaları ve bunların dalış kazaları ile ilişkisinin incelenmesi amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Objective: Diving accidents are an important problem for divers. Diving accidents can lead to loss of functionality. Risk factors that increase diving accidents such as age, gender, water depth, diving experience are some of them. Personality and psychological conditions of divers can also cause accidents. Therefore, the personality types of divers are important in determining the risks of diving accidents. As far as we know, there is no study in the literature examining the early maladaptive schemas of divers and their relationship with diving accidents. In this study, it was aimed to examine the sociodemographic characteristics, clinical characteristics, sensation seeking behaviors, early maladaptive schemas of divers and their relationship with diving accidents.