Valuation in mergers: A two dimensional issue
Şirket birleşmelerinde değerleme iki buyutlu bir konu
- Tez No: 74750
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞULE ÖZMEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 1998
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
ÖZET yüzyıla yaklaşırken dünya büyük bir hızla değişmekte ve gelişmektedir. Rekabet her geçen gün daha acımasız ve kaçınılmaz olmaktadır. Bu rekabetçi ortam şirketleri, eğer yaşamak İstiyorlarsa, daha güçlü olmaya ve büyümeye zorlamaktadır. Şirketler, rekabet güçlerini kaybetmemek için değişen pazar şartlarına çabuk uyum sağlamalıdırlar. Şirket bu çabuk büyümeyi şirket evlilikleri ile gerçekleştirebilir. Şirket evlilikleri, her ne çeşit olursa olsun, beklenen hedeflere ve faydalara ulaşabilmek için sağlam temeller üzerine kurulmalıdır. Çalışma, terimlerin ve şirket evlililik nedenlerinin üzerinde durmuştur. Çalışmanın ana bölümü şirket evliliklerinde kullanılan değişik fiyat belirleme metodlarının İncelemesini içermektedir. Ancak belirlenen fiyat, söz konusu şirketin fiyatlandırılamayan soyut özelliklerini de içerdiği için bu anlamda iki boyutlu olarak düşünülmelidir. Çalışmanın son bölümünde ise, Türkiye' de gerçekleşmiş bir şirket evliliği değişik fiyat belirleme metodları ile incelenmiştir. İnceleme sonucunda, her fiyat belirleme metodunun güçlü ve zayıf yönleri olduğu, değişik ekonomik şartlarda ve ülkelerde hepsinin uygun olabileceği görülmüştür. Ancak bu metodların sonuçlan gerçek fiyatın oluşması için sadece bir aralık belirlemektedir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The world is changing and developing at a great speed as we approach the 21st century. Competition is becoming more fierce and inevitable each day. This intense competitive environment forces the companies to grow and to be strong if they are to survive in the arena. Companies should be quick in adapting to the market changes in order not to lose their competitiveness. This quick growth could be accomplished through merger by the company. However, the merger, of any type, should be constructed upon sound rationales for the company to attain its goals and benefit from the merger. The study covers an overview of the technical terms and explanation of the reasons behind a prospective merger. The main part of the study is involved in examining the different pricing methods used in determining the value of the merger. However, pricing is a two dimensional issue; in the sense that the price agreed upon as a result of the merger is formed mostly depending on the abstract characteristics of the company bought that cannot be quantified. In the final part of the study, a real merger that has occurred in Turkey has been analyzed using the different pricing methods. As a result of the analysis, it is found that each pricing method has its own advantages and disadvantages. Each can be the appropriate method in different economic conditions and countries. However, the results of these methods only form a price range for the real merger price to be established.