Kutanöz liken planus tanılı hastaların lezyonel dokularında S100A15 ekspresyonunun psöriyazis vulgaris ve normal deri dokularıyla karşılaştırılması
Comparison of S100A15 expression in lesional tissues of patients diagnosed with cutaneous lichen planus with psoriasis vulgaris and normal skin tissues
- Tez No: 747500
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜNEŞ GÜR AKSOY
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Dermatoloji, Patoloji, Dermatology, Pathology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Ankara Bilkent Şehir Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Deri ve Zührevi Hast. Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Amaç: Liken planus (LP); deri, mukoza ve deri eklerini etkileyen, etyopatogenezi halen tam aydınlatılamamış, kronik enflamatuvar bir hastalıktır. S100A15, S100 alarmin ailesine üye; epitelyal matürasyon, tümörogenez ve deri enflamasyonunda rol alan; kematraktan etki, sitokin salınımını tetikleme ve DAMP'lardan biri olma gibi özellikleri olan bir antimikrobiyal peptittir. LP'nin patogenezinde psöriyazis patogeneziyle ortak olan birçok faktör bulunması nedeniyle, psöriyazis patogenezinde rol oynadığı bilinen S100A15 proteininin LP patogenezinde de rol oynuyor olabileceği düşünülmüştür. Çalışmamızda, S100A15 proteininin, LP patogenezinde rolü olup olmadığının ve S100A15 ekspresyon şiddetiyle LP klinik özellikleri arasındaki ilişkinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Çalışmamızda, 18 yaş üstü, hastalığa yönelik tedavi veya başka bir nedenle immünsüpresif tedavi almamış hastalardan alınmış LP (n=30), psöriyazis (n=30) ve sağlıklı deri (n=30) dokusunda S100A15 İHK boyanma pozitifliği/negatifliği, yoğunluğu ve yaygınlığı değerlendirilmiştir. Bulgular: Tüm LP ve psöriyazis vakalarında S100A15 boyası, epidermiste tam kat tutulum göstererek pozitifti. Sağlıklı deri kontrol grubunun tamamında ise negatifti. Sonuç: Sonuç olarak S100A15 proteini, LP patogenezinde rol oynamaktadır. Bu çalışma, LP ile S100A15 proteini arasında ilişki olduğunu gösteren ilk çalışmadır. Bu çalışmayla gelecekte yeni tedavi yöntemleri geliştirilmesinde faydalı olabilecek bilgiler sağlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Purpose: Lichen planus (LP) is a chronic inflammatory disease that affects the skin, mucous membranes and skin appendages, the etiopathogenesis of which has not been fully elucidated yet. S100A15 is a member of the S100 alarmin family, involved in epithelial maturation, tumorigenesis and skin inflammation and is an antimicrobial peptide with properties such as being a chemoattractant, triggering cytokine release and being one of the DAMPs. Since there are many factors common to the pathogenesis of psoriasis in the pathogenesis of LP, it was thought that S100A15 protein, which is known to play a role in the pathogenesis of psoriasis, may also play a role in the pathogenesis of LP. In our study, it was aimed to determine whether the S100A15 protein has a role in the pathogenesis of LP and if there is a relationship between the severity of S100A15 expression and the clinical features of LP. Materials and methods: In our study, positivity/negativity, intensity and distribution of S100A15 IHC staining were evaluated in LP (n=30), psoriasis (n=30) and healthy skin (n=30) tissues from patients over 18 years of age who did not receive any immunosuppressive therapy for the disease or any other reason. Results: In all LP and psoriasis cases, S100A15 IHC staining was positive, showing uptake in the entire epidermis. Staining was negative in the entire control group. Conclusion: In conclusion, S100A15 protein plays a role in the pathogenesis of LP. This study is the first to show an association between LP and S100A15 protein. This study provided information that may be useful in the development of new treatment methods in the future.