TMS/TFRS kapsamında finansal raporlama kalite unsurlarının firma performansı üzerine etkisi
Financial reporting quality factors in the scope of TMS/TFRS i̇mpact on firm performance
- Tez No: 747505
- Danışmanlar: DOÇ. DR. UĞUR SEVİM
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Giresun Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 167
Özet
Her geçen gün çalışma ve kazanma şartlarının daha da ağırlaştığı günümüzde, kişi ve işletmeler; doğru yönetim, yatırım, kredi vb. kararı alabilmek için birçok faktörü bir arada değerlendirerek karar vermek durumunda kalmaktadırlar. Finansal bilgi kullanıcıları, kaliteli finansal veriye sahip olduklarında beklentilerine uygun çeşitli analizler yaparak verecekleri kararların kendi çıkarları doğrultusunda kazançla sonuçlanmasını hedeflemektedirler. Bu sebeple çalışmada, BİST-TÜM endeksinde yer alan 103 firmanın 2010-2019 dönemine ait finansal ve finansal olmayan raporları incelenerek, literatürde“The Van Beest Modeli”olarak bilinen, finansal raporlamada niteliksel bilginin kalite unsurlarına ilişkin 21 soruluk anketin kullanıldığı nitel verilerin puanlanmasıyla toplam finansal raporlama kalite puanına ve toplamı oluşturan her bir kalite unsurunun toplam puanına ulaşılmıştır. Bağımlı değişken olarak piyasa temelli ve muhasebe temelli finansal performans ölçüm oranları olan Tobin Q, ROA, ROE ve PD/DD oranlarının kullanıldığı çalışmada, finansal raporlama kalite unsurlarına ilişkin verilerle firma performansını ölçmek için STATA 14.0 programı yardımıyla panel regresyon analizi yapılmıştır. Finansal raporlama kalite unsurlarının firma performansına etkisinin olup olmadığının araştırıldığı çalışmanın sonucunda, finansal raporlama kalite unsurlarından uygunluk ve güvenilirlik unsurlarının ROA üzerinde istatistiksel olarak anlamlı ve negatif yönlü, anlaşılabilirlik unsurunun ise anlamlı ve pozitif yönlü etkisi tespit edilmiştir. Anlaşılabilirlik unsurunun Tobin Q oranı üzerinde istatistiksel olarak anlamlı ve negatif yönlü etkisi ile uygunluk unsurunun PD/DD oranı üzerinde anlamlı ve pozitif yönlü etkisinin olduğu ortaya çıkan diğer sonuçlardandır. Ayrıca finansal raporlama kalite unsurlarının ROE üzerinde istatistiksel olarak anlamlı etkisi bulunamamıştır.
Özet (Çeviri)
In today's world, where the working and earning conditions are getting harder day by day, individuals and businesses have to decide by evaluating many factors together in order to make right decision of management, investment, and credit. Financial information users ask the decisions they will make by analyzing in accordance with their expectations for resulting in profits in their own interests when they have qualified financial data. For this reason, in the current study, the financial and non-financial reports of 103 companies included in the BIST-ALL index for the period 2010-2019 were examined and total financial reporting quality score and total score of each quality element constituting the total were reached by scoring the qualitative date using 21-question survey on the quality elements of qualitative information in financial reporting known as“The Van Beest Model”in literature. In the study in which Tobin Q, ROA, ROE, and PD/DD ratios which are market-based and accounting-based financial performance measurement ratios were used as the dependent variables, panel regression analysis was performed with the help of STATA 14.0 program to measure firm performance with data on financial reporting quality elements. As a result of the study in which the effect of financial reporting quality elements on firm performance was investigated, a statistically significant and negative effect of compliance and reliability, which is one of the financial reporting quality elements, on ROA, and a significant and positive effect of intelligibility factor were determined. It is among the other results that the intelligibility factor has a statistically significant and negative effect on the Tobin Q ratio, and the convenience factor has a significant and positive effect on the PD/DD ratio. In addition, there was no statistically significant effect of financial reporting quality elements on ROE.