Maddi duran varlıkların muhasebe kayıtlarının finansal raporlama standartları ve MSUGT/VUK kapsamında karşılaştırılması üzerine bir araştırma
A research study on the comparison of the accounting records of tangible fixed assets within the scope of financial reporting standards and MSUGT/VUK
  1. Tez No: 874484
  2. Yazar: OKAN GENÇER
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BİRGÜL BOZKURT YAZAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Munzur Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 137
Özet
Ülkelerin muhasebe ölçütlerindeki farklılıklar finansal olarak raporlarda mevcut olan verilerin karşılaştırılma süreçlerinde zorluklar yaratırken, küreselleşen şirketlerin önüne de bir engel olarak çıkmaktadır. Tüm işletmelerde toplam kalite ve anlaşılabilirlik adına tüm dünya da ortak bir muhasebe standardı ve dili kullanmak artık yadsınamaz bir gerçektir. Dijitalleşen Dünya düzeninde, zaman ve mekân kavramından bağımsız her zaman işlem yapılabilmektedir. Tüm bunlar ışığında Uluslararası Muhasebeciler Birliğinin öncülüğünde tüm Dünya da bir standart yakalanması amacı ile bir çalışma başlatılmış ve Türkiye de bu kapsamda Türkiye Muhasebe Standartları ile Finansal Raporlama Standartlarını hayata geçirerek birliğe üye olmuştur. Bu çalışmaların ardında ülkemizde gelişen ticaret yoğunluğunun, Dünya ile bütünleşmesi sonrası finansal tabloların tüm paydaşlar tarafından doğru okunup değerlendirilmesinin yanında, piyasa koşullarında da rekabet içerinde değerlendirilmesi nedeniyle uygulamalar yapılmıştır. Finansal tabloların biçim ve içeriğinde bir takım farklılıklar bulunmakla birlikte, en fazla farklılık kar veya zarar tablosundadır. TMS/TFRS'de Kapsamlı Gelir Tablosu, BOBİ FRS'de Kar veya Zarar Tablosu'dur. KÜMİ FRS'nin ise, Türk Ticaret Kanunu kapsamında bağımsız denetim kapsamı dışında olan bir raporlama standartlardadır. Vergi Usul Kanunu ile de kapsam bakımından, uyuşan bir sistemin gerek işletmeler, gerekse Maliye Bakanlığı tarafından olumlu gelişmeleri görülmektedir. Özellikle Maddi Varlıkla Standardı bu hususta önem arz etmektedir. Bu çalışmamızda da Türk Muhasebe Sisteminde yer alan bazı konular incelenecektir. Sonuç olarak TMS/TFRS, BOBİ FRS ve KÜMİ FRS uygulamalarının birbirine oldukça yakın olduğu, bazı noktalarda farklılıklarının olduğu görülmektedir. Çünkü BOBİ FRS, TMS/TFRS'nin KÜMİ FRS ise BOBİ FRS'nin sadeleştirilmiş ve basitleştirilmiş halidir. MSUGT/VUK'da özellikle amortisman ve değerleme konusunda ciddi farklılıklar bulunmaktadır. MSUGT aslında gerçeğe uygunluk esasıyla oluşturulmuş bir sistem olmasına rağmen vergi kanunlarının etkisinden kurtulamamıştır.
Özet (Çeviri)
Differences in accounting criteria of countries create difficulties in the process of comparing the data available in financial reports, and also pose an obstacle to globalizing companies. It is now an undeniable fact to use a common accounting standard and language all over the world for the sake of total quality and understandability in all businesses. In the digitalized world order, transactions can be made at any time, regardless of the concept of time and space. In light of all this, a study was initiated under the leadership of the International Association of Accountants with the aim of achieving a standard all over the world, and in this context, Turkey became a member of the union by implementing Turkish Accounting Standards and Financial Reporting Standards. Behind these studies, practices have been made to ensure that the financial statements are read and evaluated correctly by all stakeholders, as well as being evaluated competitively under market conditions, following the increasing trade intensity in our country and its integration with the world. Although there are some differences in the format and content of financial statements, the biggest difference is in the profit or loss statement. In TAS/TFRS, it is the Comprehensive Income Statement, in BOBİ FRS, it is the Profit or Loss Statement. KÜMİ FRS, on the other hand, has reporting standards that are outside the scope of independent audit within the scope of the Turkish Commercial Code. Positive developments are seen by both businesses and the Ministry of Finance in a system that is compatible with the Tax Procedure Law in terms of scope. Particularly the Tangible Asset Standard is important in this regard. In this study, some issues in the Turkish Accounting System will be examined. As a result, it can be seen that TMS/TFRS, BOBİ FRS and KÜMİ FRS applications are quite close to each other, but they have differences at some points. Because BOBİ FRS is the simplified and simplified version of TAS/TFRS and CUMULATIVE FRS is the simplified version of BOBİ FRS. There are serious differences in MSUGT/VUK, especially regarding depreciation and valuation. Although MSUGT is actually a system created on the basis of reality, it has not been able to escape the influence of tax laws.