Investigation study markers of renal dysfunction and some biochemical tests in patients with beta-thalassemia (major)
Böbrek bozukluğunun belirteçleri ve bazı biyokimyasal testler beta-talazemi (major) hastalarında araştırma çalışması
- Tez No: 747516
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞEVKİ ADEM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 52
Özet
Bu araştırmanın amacı, erkek ve kadın arasında beta-talasemili (majör) hastalarda böbrek fonksiyon bozukluğunu ve diğer bazı kimyasal testleri kontrol grubu ile değerlendirmekti. Bu hastalık, ülkenin gelişmiş nüfusu için büyük riskler oluşturan ciddi bir hastalık olarak kabul edilir. Ana amaç, vücutlarında böbreklere zarar veren yüksek düzeyde ferritin konsantrasyonundan muzdarip beta-talasemili (majör) hastalarda böbrek yetmezliği olan erkek ve kadın arasındaki olası ilişkiyi ve kan üre düzeylerini araştırmaktı. ve serum kreatinin. Çalışmanın sonuçları, hastalık için tanısal testler olarak kabul edildiğinden, yaş ile ferritin ve K, Na ve Ca ile üre ve kreatinin arasında güçlü bir korelasyon olduğunu, gut testi ile bir ilişki olmadığını gösterdi. ve araştırmamızdaki ana testler içinde beta-talasemi (majör) hastalarında üre ve kreatinin ve elektrolitler ile erkek ve kadın arasında herhangi bir ilişki olmaması bu testlerin erken tanıda ve hatta takipte kullanılabileceğini göstermektedir. böbrek yetmezliği olduğuna inanılan hastaların veya hali hazırda beta-talasemi (majör) teşhisi konanların takibi.
Özet (Çeviri)
This research objective was to evaluate renal dysfunction in patients with beta-thalassemia (major) between male and female and some other biochemical tests with normal mixed male and female without iron metabolism disorders or renal diseases served as a control group. This disease is considered a serious disease that poses great risks to the developed population of the country. The main goal was to explore the potential association that might exist renal failure between male and female in patients with beta-thalassemia (major) that they suffers from ferritin high levels concentration in their bodies that damages patients kidneys in addition to high levels of blood urea and serum creatinine. The results of the study indicated that there was a strong correlation between age and ferritin and K, Na, and Ca, as well as urea and creatinine, as they were considered diagnostic tests for the disease, while there was no association with the S.Uric acid test, and within the main tests in our research there was no any correlation between male and female with urea and creatinine and electrolytes in beta-thalassemia (major) patients , which indicates the possibility of using these tests in early diagnosis or even in the follow-up of patients who are believed to have kidney failure or follow-up of those already diagnosed with beta-thalassemia (major).