Deprem sonrasında insansız hava araçları ile temin edilen görüntülerden üretilen 3B nokta bulutu ve mevcut kadastral haritalar ile hasarlı binaların otomatik tespiti
Automatic detection of damaged buildings after the earthquake with current cadastral maps and 3D point cloud produced from images supplied by unmanned aircraft after the earthquake
- Tez No: 747518
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HAYRETTİN ACAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeodezi ve Fotogrametri, Geodesy and Photogrammetry
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Harita Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Yapılan çalışmada, İHA görüntülerinden üretilen fotogrametrik nokta bulutu ile bölgenin kadastral haritasının birlikte kullanılması sonucu deprem sonrasındaki hasarlı veya yıkılan binaların tespitinin otomatik bir şekilde yapılması amaçlanmaktadır. Çalışma prensibi hasarlı veya yıkılmış binaların geometrik olarak değişeceği esasına dayanan iki farklı yöntem MATLAB arayüzünde hazırlanmıştır. Üretilen ilk yöntem de yükseklik esaslı algoritma ile yıkılan binaların tespiti yapılmıştır. Ancak bazı durumlarda binaların eğildiği halde yükseklikleri değişmediği görülmüştür. Bu tür durumlarda ise çatı etrafına atılan 3 boyutlu buffer sayesinde düşey yapısı bozulmuş binaların tespiti otomatik olarak yapılmıştır. Geliştirilen yöntemler ile deprem sonrasındaki hasarlı veya yıkılan binaların tespitinde %96.15 doğruluk oranına ulaşılmıştır. Deprem sonrasında elde edilen verilerin işlenmesi sonucu hasarlı ve yıkılmış binaların tespiti bir günden daha kısa sürede yapılarak kurtarma çalışmalarının hızlanacağı düşünülmektedir. Ayrıca geç müdahalelerden kaynaklanan can kayıplarının da önüne geçebilecek olması önerilen çalışmanın önemini artırmaktadır.
Özet (Çeviri)
In the study, it is aimed to automatically detect the damaged or destroyed buildings after the earthquake as a result of using the photogrammetric point cloud produced from the UAV images and the cadastral map of the region. Two different methods based on the principle that damaged or collapsed buildings will change geometrically have been prepared in the MATLAB interface. In the first method produced, the destroyed buildings were determined with the height-based algorithm. However, in some cases, it was observed that the height of the buildings did not change even though they were tilted. In such cases, thanks to the 3D buffer thrown around the roof, the buildings with damaged vertical structure were detected automatically. With the developed methods, an accuracy rate of 96.15% has been achieved in the detection of damaged or collapsed buildings after the earthquake. As a result of processing the data obtained after the earthquake, it is thought that the damaged and collapsed buildings will be detected in less than a day, and the rescue efforts will accelerate. In addition, the fact that it can prevent the loss of life caused by late interventions increases the importance of the proposed study.