Karpal tünel sendromlu bireylerde aktivite temelli ergoterapi müdahalelerinin elin fonksiyonel durumuna etkisinin incelenmesi
Investigation of the effect of activity-based ergotherapy interventions on the functional status of the hand in individuals with carpal tunnel syndrome
- Tez No: 747520
- Danışmanlar: PROF. DR. SEVDA ASQAROVA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ergoterapi, Occupational Therapy
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ergoterapi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: El Rehabilitasyonu Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Bu çalışmada Karpal tünel sendromu (KTS) tanısı almış bireylere uygulanan aktivite temelli ergoterapi müdahalelerinin elin fonksiyonel durumuna etkisinin incelenmesi amaçlanmıştır. Çalışmaya 18-70 yaş arası karpal tünel sendromu tanısı almış, cerrahi girişimi bulunmayan 30 birey dahil edildi. Bireyler basit randomizasyon yöntemi ile aktivite temelli ergoterapi (ATE) ve geleneksel rehabilitasyon (GER) olmak üzere iki gruba ayrıldı. Değerlendirmeler müdahale öncesi ve müdahale sonrasında yapıldı. Fonksiyonel düzeyin değerlendirilmesinde Dokuz Delikli El Beceri Testi, Boston Karpal Tünel Sendromu Anketi Fonksiyonel Durum Skalası, Quick DASH Kol, Omuz ve El Sorunları Anketi; ağrı düzeyinin değerlendirilmesinde, Görsel Analog Skala; semptom şiddetinin değerlendirilmesinde Boston Karpal Tünel Sendromu Anketi Semptom Şiddeti Skalası; aktivite kısıtlılıklarının değerlendirilmesinde Duruöz El İndeksi kullanıldı. Bireyler üç hafta boyunca ortalama 60 dk. süren, haftada beş seans, toplamda on beş seanslık müdahale programına alındı. GER grubundaki katılımcılara egzersiz, parafin ve ultrason uygulandı. ATE grubundaki katılımcılar ise egzersiz, parafin ve ultrason uygulamalarına ek olarak aktivite temelli ergoterapi programına alındı. Tüm katılımcıların nötral el bileği splinti kullanımı sağlandı.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to examine the effect of activity-based occupational therapy interventions applied to individuals diagnosed with Carpal tunnel syndrome (CTS) on the hand function. Thirty individuals aged 18-70 years who were diagnosed with carpal tunnel syndrome and had no surgical intervention were included in the study. Individuals were divided into two groups as activity-based occupational therapy and traditional rehabilitation by simple randomization method. Assessments were made before the intervention, at the end of the intervention. In the evaluation of functional level, Nine Hole Peg Test, The Boston Carpal Tunnel Syndrome Questionnaire Functional Status Scale, Questionnaire Quick Disability of the Arm, Shoulder, and Hand (Quick DASH), in the evaluation of pain level, Visual Analogue Scale; Boston Carpal Tunnel Syndrome Questionnaire Symptom Severity Scale for assessment of symptom severity; Duruoz Hand Index was used to evaluate activity limitations. Individuals were included in the intervention program, which lasted an average of 60 minutes for three weeks, five sessions a week, a total of fifteen sessions. Exercise, paraffin, and ultrasound were applied to the participants in the traditional rehabilitation group. Participants in the activity-based occupational therapy group were included in the activity-based occupational therapy program in addition to exercise, paraffin, and ultrasound applications. All participants used a neutral wrist splint.