Obezite hastalarında hipoksi ile indüklenen faktör-1a (HIF1A) gen polimorfizmlerinin araştırılması
Investigation of hypoxia-induced factor-1α (HIF1A) genepolymorphisms in obesity patients
  1. Tez No: 747541
  2. Yazar: BURCU ERTUNÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FUAT DİLMEÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tıbbi Biyoloji, Medical Biology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
Obezite, fazla kilo veya anormal yağ birikimi olarak tanımlanır. Hücresel oksijen konsantrasyon değişimleri hipoksi ile indüklenen faktör-1a (HIF1A) proteini tarafından düzenlenmektedir. Hipoksi ile indüklenebilir faktör-α, obezitede inflamasyonu ve insülin direncini indükleyen oksijen homeostazında yer alan temel bir transkripsiyon faktörüdür. Obezitenin gelişiminde poligenik kalıtımın etkili olduğu bilinmektedir. HIF1A geni polimorfik alanlarının obezite üzerine olan ilişkileri yeterince araştırılmadığı görülmüştür. Bu çalışmada, HIF1A geni polimorfizmlerinin genotip ve allel oranlarının obezite gelişimine etki edip etmediği, heterozigot ve polimorf homozigot genotiplerin hastaların klinik ve demografik verileriyle ilişkili olup olmadığının belirlenmesi amaçlanmıştır. Obezite teşhisi konan hasta ve sağlıklı kontrol bireyden EDTA'lı kan alındı. Alınan kanlardan tuzla çöktürme yöntemi ile DNA izole edildi ve PCR işlemine kadar - 20ºC'de tutuldu. HIF1A geni NM_001530.4:c.1744C>T ve c.1762G>A polimorfik noktalarının genotip ve allel frekansları polimeraz zincir reaksiyonu-restriksiyon parça uzunluk polimorfizm (PCR-RFLP) tekniği ile analiz edildi. Yapılan çalışma sonuçlarına göre HIF1A geni:c.1744C>T ve c.1762G>A genotip ve allel oranları obez hasta grubu ile kontrol grubu hastaları arasında istatistiki olarak herhangi bir fark görülmedi (p>0.05).
Özet (Çeviri)
Also as obese, overweight or normal fat. The cellular-directed factor-1a (HIF1A) protein is regulated. Hypoxia-inducible factor-α is a transcription based on localization in swelling and lightning factor in insulin resistance. The effect of obesity is known to be due to polygenic inheritance. The HIF1A gene is being studied by people with the polymorphic after administration. This study deals with the patient and clinical basis of heterozygous and polymorphic genotypes that cannot be influenced on HIF1A genotypes. The patient with obesity was controlled in a healthy way. DNA was isolated from the blood samples by precipitation method and kept at -20ºC until the PCR process. Genotype and allele frequencies of HIF1A gene NM_001530.4:c.1744C>T and c.1762G>A polymorphic spots were analyzed by polymerase chain reaction-restriction polymorphism (PCR-RFLP) technique. There was no statistical difference between the HIF1A genotype and allele in the obese patient group and the control group (p>0.05). However, clinical differences such as body mass index, waist circumference, hemoglobin and diaslic blood tests examined between the patient and control groups were statistically significant (staticp