Meme kanserinde serum hipoksi indüklenebilir (ınducıble) faktör-1 (HIF-1) vasküler endotelyal büyüme faktörü (VEGF) ve insülin benzeri büyüme faktörü-1 (ıgf-1)'in prognostik değeri ve önemi
  1. Tez No: 443796
  2. Yazar: KEMAL GÜNDOĞDU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAVVA BELMA KOÇER
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Meme kanseri dünyada ve ülkemizde kadınlar arasında en sık görülen kanser olup, ülkemizde kadınlarda görülen tüm kanserlerin yaklaşık % 25`ini oluşturmaktadır. Meme kanserinin sistemik bir hastalık olarak algılanmaya başlanması ile hastalar evrelendirilmiştir ve sağkalımla ilgili prognostik faktörler önem kazanmıştır. Aksillası negatif olan hastalarda görülen nüks olguları araştırmacıları başka prognostik faktörler üzerinde çalışmaya yöneltmiştir. Bu çalışmanın amacı; meme kanseri hastalarında, Hipoksi ile İndüklenebilir Faktör-1alfa (HIF-1alfa), Vasküler Endotelyal Büyüme Faktörü-A (VEGF-A), Vasküler Endotelyal Büyüme Faktörü-C (VEGF-C), Vasküler Endotelyal Büyüme Faktörü-D (VEGF-D), İnsülin Büyüme Faktörü-I (IGF-I) ve İnsülin değerlerinin hastaların prognostik faktörleri ile ilişkili olup olmadığının araştırılması; ayrıca bu parametrelerin neoadjuvan kemoradyoterapiye cevabı yansıtan birer parametre sayılıp sayılamayacağının gösterilmesidir. Kliniğimizde 56 meme kanseri hastasından, neoadjuvan kemoterapi almış olan 18 hastadan neoadjuvan kemoterapiden önce, neoadjuvan kemoterapiden sonra ve ameliyattan 1 ay sonra kan örnekleri toplanırken neoadjuvan kemoterapi almamış olan diğer 38 hastadan ameliyat öncesi ve sonrası kan örnekleri toplanılmıştır. Bu hastaların serumlarında HIF-1alfa VEGF-A, VEGF-C, VEGF-D, IGF-I ve insülin değerleri ölçülmüştür. Klinikopatolojik parametreler olarak yaş, obezite, CA15-3, D vitamini düzeyi, metastatik lenf nodu, grade, evre, östrojen ve progesteron reseptörü, cErbB2 değerlendirmeye alınmıştır. Kontrol grubu olarak 30 sağlıklı kadının serum örnekleri değerlendirilmiştir. Ellialtı meme kanseri hastasında serum değerleri kontrol grubuyla ve klinikopatolojik parametrelerle karşılaştırılmıştır. HIF-1alfa ve IGF-I hastalarda daha yüksek bulunurken VEGF-D hastalarda daha düşük bulunmuştur. HIF-1alfa'nın VEGF-D ile ters korelasyon gösterdiği, VEGF-A ve VEGF-C ile pozitif korelasyon gösterdiği, insülin değerinin ise IGF-I ile ters korelasyon gösterdiği görülmüştür. Klinikopatolojik parametrelerle karşılaştırıldığında obezite haricinde diğer parametrelerle anlamlı bir korelasyon saptanmamıştır. Obez hasta grubunda HIF-1alfa VEGF-C, VEGF-D ve IGF-I değerlerinin daha düşük olduğunu saptanmıştır. Sonuç olarak HIF-1alfa VEGF-D ve IGF-I değerleri meme kanseri ile sağlıklı kadınların ayrımında kulanılabilecek bir belirteç olabilir. HIF-alfa VEGF-C, VEGF-D ve IGF-I değerleri arasındaki korelasyon bize HIF'in VEGF ve IGF-I üzerinden tümör progresyonunu etkilediğini gösterebilir. Bu alanda yapılacak çalışmaların, incelenen hasta sayılarının artması, araştırmada yöntem ve grup standardizasyonlarının sağlanması ile bu faktörlerin prognozu belirlemede de kullanılabileceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Breast cancer is the most frequent cancer among women in our country and in the world, constitutes 25% of all cancers of women. By perception of breast cancer as a systemic disease, patients are staged and prognostic factors about survival became more important. Relapses in node negative patients, canalized the researchers to work on other prognostic factors. Aim of this study is to research if HIF-1alfa VEGF-A, VEGF-C, VEGF-D, IGF-I, Insulin values are related with patients' prognostic factors, also to express if these parameters are useful to emphasise the response to neoadjuvant chemotherapy. Serum samples were taken, from 56 breast cancer patients, 18 neoadjuvant chemotherapy taken, before and after therapies, and also after operation. From 38 patients who did not take neoadjuvant chemotherapy, only preoperative and postoperative blood samples were taken. In this samples HIF-1alfa VEGF-A, VEGF-C, VEGF-D, IGF-I and insulin levels were detected. Age, obesity, CA 15-3, vitamine D level, metastatic lymph nodes, grade, stage, estrogen and progesteron receptors and cErbB2 levels are evaluated. In 56 breast cancer patients, serum levels are compared with control group and clinicopathologic parameters. As HIF-1alfa and IGF-I is higher, VEGF-D is lower in patients. HIF-1alfa is negatively correlated with VEGF-D, VEGF-A and VEGF-C is positively correlated and insulin is negatively correlated with IGF-I. When compared with clinicopathological parameters, no significant correlation is detected, except obesity. In obesity group, it is determined that HIF-1alfa VEGF-C, VEGF-D and IGF-I levels are lower. To summarize, HIF-1alfa VEGF-D and IGF-I levels can be markers to discriminate breast cancer and healthy women. By development of studies and number of patients studied, by standardization of groups and methods, it s probable to use these factors to determine the prognosis.