Yarı batık su çarklarının akış özelliklerine etkisinin araştırılması
Research of semi sunken water wheels effects on flow characteristics
- Tez No: 747557
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ERCAN GEMİCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bartın Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
Akarsu içerisinde yüksek enerji, nehir tabanına zarar vermekte ve nehirde bulunan yapılarda hasar oluşturmaktadır. Nehirdeki yüksek enerjiyi düşürmek için çeşitli yöntemler kullanılmaktadır. Bu çalışmada kanal içerisinde düşü oluşturmak ve kanal içerisine su çarkı yerleştirilmesi yoluyla enerjinin azaltılması alternatif bir çözüm olarak düşünülmüştür. Aynı zamanda bu çarklar enerji üretim amacıyla da değerlendirilebilecektir. Nehrin debisi yıl içerisinde sürekli değiştiği için burada da farklı debiler altında kanal içerisindeki hız, basınç, türbülans enerjisi, kayma gerilmesinin dağılımı araştırılmıştır. Su çarklarının kullanılmasıyla akarsu içerisinde hidrolik enerjinin azaltılabileceği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
High energy in the stream damages the river bottom and causes damage to the structures in the river. Various methods are used to lower the high energy in the river. In this study, reducing the energy by creating the drop in the channel and placing the water wheel in the channel is considered as an alternative solution. At the same time, these wheels can also be used for hydraulic energy production purposes. Since the flow of the river is constantly changing throughout the year, the velocity, pressure, turbulent energy, specific head and shear stress distribution in the channel were investigated under different discharhes. It has been observed that hydraulic energy can be reduced in the stream by using water wheels.