Türkiye'de eğitimde, öğretimde ve istihdamda olmayan gençler (NEET), genç işsizlik ve ekonomik büyüme arasındaki ilişkilerin ampirik analizi
Empirical analysis of the relationships between youth not in education, training and employment (NEET), youth unemployment and economic growth in Turkey
- Tez No: 747556
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BETÜL YÜCE DURAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Economics, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İktisat Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Günümüzde tüm ülkelerin temel sorunlarının başında işsizlik ve istihdam gelmektedir. Bu durumdan en çok etkilenen kesim ise şüphesiz gençlerdir. Türkiye'de genç işsizlik ve eğitimde, öğretimde ve istihdamda olmayan gençlerin (NEET) oranlarına bakıldığında AB ortalamasının çok üzerinde olduğu görülmektedir. Özellikle yönü AB olan bir Türkiye için genç işsizlik ve NEET oranlarının bu denli yüksek olması, Türkiye'yi olumsuz yönde etkilemektedir. Türkiye'de çözüm için en başta eğitim politikalarına yer verilse de cinsiyet algısı, ataerkil toplum yapısı gibi faktörlerin de bir an önce dikkate alınması gerekmektedir. Bu kapsamda çalışmanın ilk amacı Türkiye'de genç işsizleri ve NEET'leri makro ve mikro düzeyde incelemek, uygulanan politikalara yer vermek ve Türkiye'nin AB içerisindeki durumunu göstermektir. İkinci amaç ise ekonomik büyüme ve genç işsizlik ilişkisinden kaynaklanmaktadır. Birçok çalışma ekonomik büyüme ve genç işsizlik arasındaki ilişkiyi araştırırken NEET'leri baz almamıştır. Bu çalışmada ekonomik büyüme, genç işsizlik ve NEET'ler arasındaki ilişki Okun Yasası temel alınarak analiz edilmiştir. Granger Nedensellik Analizi uygulanarak elde edilen sonuçlarda, uzun dönemde büyümeden ve NEET'lerden genç işsizliğe doğru bir nedensellik ilişkisi tespit edilmiştir. Kısa dönemde ise büyüme ve NEET'lerden genç işsizliğe ve genç işsizlikten büyümeye doğru bir nedensellik ilişkisi bulunmuştur. Etki-tepki ve varyans ayrıştırma analizi sonuçları da test bulgularını desteklemektedir.
Özet (Çeviri)
Unemployment and employment are the main problems of all countries today. Undoubtedly, the people most affected by this situation are the youth. Considering the youth unemployment and youth unemployment rates in Turkey, who are not in education, training or employment (NEET), it is seen that they are well above the EU average. Especially for a Turkey whose direction is EU, the high rates of youth unemployment and NEET affect Turkey negatively. Although education policies are included in the first place for a solution in Turkey, factors such as gender perception and patriarchal social structure should be taken into account as soon as possible. In this context, the first aim of the study is to examine the young unemployed and NEETs in Turkey at the macro and micro level, to include the policies implemented and to show the situation of Turkey in the EU. The second aim is due to the relationship between economic growth and youth unemployment. Many studies have not based NEETs when investigating the relationship between economic growth and youth unemployment. In this study, the relationship between economic growth, youth unemployment and NEETs is analyzed based on Okun's Law. In the results obtained by applying Granger Causality Analysis, a long-term causality relationship from growth and NEETs to youth unemployment has been determined. In the short run, a causal relationship was found from growth and NEETs to youth unemployment and from youth unemployment to growth. The results of impulse-response and variance decomposition analysis also support the test findings.