Inhalation exposure to polychlorinated biphenyls in İzmir
İzmir'de poliklorlu bifenillere solunum yoluyla maruziyet
  1. Tez No: 747572
  2. Yazar: ÖZGE EDEBALİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SAİT CEMİL SOFUOĞLU, PROF. DR. AYSUN SOFUOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Poliklorlu bifeniller (PCB'ler), insan sağlığı üzerinde kanserojen ve kronik toksik etkileri olan tehlikeli hava kirleticileri olarak sınıflandırılan kimyasallardır. İnsanlar bu kimyasallara iç ve dış ortam havasının solunması yoluyla maruz kalabilmektedir. Stokholm Sözleşmesi ile bunların üretimi ve kullanımı dünya çapında yasaklanmıştır. Türkiye'nin 2010 yılında Stockholm Sözleşmesinin resmi olarak taraf haline gelmesinden bu yana, Türkiye'deki çevresel ortamlarda kalıcı organik kirleticilerin (KOK) belirlenmesi önem kazanmıştır. PCB'ler yasaklanmalarından önce üretilen ısı transferi, elektrik ve hidrolik sistemleri gibi malzemelerde kullanılması ve çevrede çok kalıcı olmaları nedeniyle halen tespit edilmektedir. Endüstriyel süreçlerin PCB'lerin çevresel konsantrasyonları üzerinde önemli bir etkisi vardır. Araştırmalar, sanayi ve kentsel alanların daha yüksek seviyelere sahip olduğunu göstermektedir. Bu çalışmanın amacı, evlerden ve okullardan toplanan iç-dış mekân hava örneklerinde PCB bileşiklerinin derişimlerini ölçmek, maruziyet ve ilişkili kanserojen sağlık risklerini tahmin etmektir. Örnekler, poliüretan köpük - pasif örnekleyiciler ile kentsel, yarı kentsel ve kırsal alanlarda rastgele seçilen noktalarda toplanmıştır. Numuneler, Soxhlet ekstraksiyonundan sonra gaz kromatografisi-kütle spektrometrisi kullanılarak analiz edilmiştir. Tahmin edilen kanserojen riskler, 95. yüzdelik düzeyinde bile kabul edilebilir risk seviyesinin (10-6) altında bulunmuştur. Bu da gaz fazı PCB'lerin solunmasıyla bağlantılı kanserojen riskinin İzmir nüfusu için yüksek olmadığını göstermiştir. Bununla birlikte, solunuma diğer maruziyet yollarının eklenmesiyle bulunacak toplam risk seviyelerinin kabul edilebilir değerin üzerine çıkacağı tahmin edilmektedir.
Özet (Çeviri)
Polychlorinated biphenyls (PCBs) are chemicals that are classified as hazardous air pollutants with carcinogenic and chronic-toxic effects on human health. People may be exposed to these chemicals indoors and outdoors via inhalation of indoor and outdoor air. Their production and use were banned worldwide with the Stockholm Convention. Since the Turkish government became an official signatory to the Stockholm Convention in year of 2010, the determination of persistent organic pollutants (POPs) in environmental compartments in Türkiye has gained importance. PCBs are still present in the environment because they are found in materials such as those used in heat transfer, electrical, and hydraulic systems manufactured before the ban due to their persistence to degradation in environment. Industrial processes have an important effect on their environmental concentrations due to unintentional emissions. Therefore, they are still present in air and investigations show that industrial and urban areas have higher levels. The aim of this study was to measure concentrations of PCB compounds in indooroutdoor air samples collected at homes and schools, and to estimate exposure and associated carcinogenic health risks. Samples were collected at randomly selected sites in urban, semi-urban, and rural areas with polyurethane foam – passive samplers. Samples were analyzed by using gas chromatography–mass spectrometry after Soxhlet extraction. The estimated carcinogenic risks even at the 95th percentile were calculated below the acceptable risk level (10-6), indicating that the population carcinogenic risk associated with inhalation of gas-phase PCBs is not considerable. However, aggregate risks that could be estimated by addition of other plausible exposure pathways would drive the levels above the acceptable level.