Ege bölgesindeki sığır ve koyunlarda toxoplasma gondii ve neospora caninum enfeksiyonlarının yaygınlığının serolojik olarak belirlenmesi
Serological determination of the preference of toxoplasma gondii and neospora caninum infections in cattle and sheep in the aegean region
  1. Tez No: 747606
  2. Yazar: HAKAN SARALİ
  3. Danışmanlar: PROF. TÜLİN KARAGENÇ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Parazitoloji, Parasitology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Parazitoloji (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Parazitoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
Amaç: Bu araştırmada, Ege Bölgesinde bulunan sığır ve koyunlardaki Toxoplasma gondii ve Neospora caninum kaynaklı enfeksiyonların seroprevalansının ortaya koyulması amaçlanmıştır Gereçve Yöntem: Aydın, İzmir, Manisa, Kütahya ve Afyon illerinden her hayvan türüne ait 460 örnek olmak üzere toplam 920 serum örneği T. gondii ve N. caninum'un her bir hayvan türünde seroprevalansını belirlemek için kullanılmıştır. Koyun ve sığırlardaki N. caninum seroprevalansının belirlenmesi için ticari c-ELISA kit (VMRD, USA) kullanılmıştır. Koyunlardan alınan örneklerde T. gondii'nin seroprevalansı ELİSA yöntemi ile belirlenirken, sığır örneklerinde seroprevalansı araştırmak için IFAT kullanılmıştır. Bulgular: Koyunlardan toplanan 460 serum örneğinde T. gondii ve N. caninum seroprevalansı sırasıyla %29.35 (460 üzerinden 135) ve %16.74 (460 üzerinden 77) olarak tespit edilmiştir. Sığırlardan toplanan 460 adet serum örneğinden 86'sında (%18.69) N. caninum, 64'ünde (%13.91) T. gondii tespit edilmiştir. Bunun yanında, 18 (%3.91) koyun ve 16 (%3.47) sığır örneğinde miks enfeksiyon tespit edilmiştir. Sonuç: Elde edilen sonuçlar ile Ege Bölgesindeki koyun ve sığırlarda T. gondii ve N.caninum'un yaygın olarak bulunduğu gösterilmiş. Hastalıkların kontrolü için, hayvancılık yapılan işletmelerde iki paraziter etken için taramalar yapılması pozitif olan hayvanların sürüden çıkartılması gerekmektedir. Ayrıca işletme içerisinde ve çevresindeki kedi köpek popülasyonunun kontrol altında tutulması gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
Objective: In this study, it was aimed to reveal the seroprevalence of Toxoplasma gondii and Neospora caninum infections in cattle and sheep in the Aegean Region. Materials and Methods: A total of 920 serum samples from Aydın, İzmir, Manisa, Kütahya and Afyon provinces comprising 460 samples from each animal species were used to determine the seroprevalence of T. gondii and N. caninum in each animal species. Commercial c-ELISA kit (VMRD, USA) was used to determine the seroprevalence of N. caninum in sheep and cattle. While, the seroprevalence of T. gondii in samples collected from sheep was deteremined by ELİSA method, IFAT was used to investigate the seroprevalence in cattle samples. Results: The seroprevalence of T. gondii and N. caninum were 29.35% (135 out of 460) and 16.74% (77 out of 460) in samples collected from sheep, respectively. N. caninum was detected in 86 (18.69%) of 460 serum samples collected from cattle, and T. gondii was detected in 64 (13.91%). Additionally, mix infections were detected in 18 (3.91%) sheep and 16 (3.47%) cattle samples. Conclusion: The obtained results showed that T. gondii and N. caninum are common among sheep and cattle in the Aegean Region. For the control of diseases, it is necessary to carry out screenings for two parasitic factors in livestock farms and to remove the animals that are positive from the herd. In addition, the cat and dog population in and around livestock farms should be kept under control.