Geç ergenlik dönemi psikososyal durum değerlendirmesinde yüz yüze klinik görüşme yöntemi ile dijitalleştirilmiş soru formu uygulamasının karşılaştırılması
Comparison of face-to-face clinical interview method and digitalized questionnaire application in the assessment of late adolescence psychosocial status
- Tez No: 747625
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ASYA BANU BABAOĞLU, PROF. DR. MUSTAFA TÖZÜN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Halk Sağlığı, Psikoloji, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Public Health, Psychology, Child Health and Diseases
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
- Enstitü: İzmir Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Ergenlik dönemi fiziksel, sosyal ve psikolojik değişimlerin hızlı yaşandığı bir dönemdir. Bu dönüşümlere uyum sağlayamayan bazı ergenlerde riskli davranışlar görülebilir. Ergenlik döneminde mortalite ve morbidite sebeplerine bakıldığında birçoğunun önlenebilir sebeplerle meydana geldiği görülmüştür. Bu sebeplerin kaynağı ise ergenlik dönemindeki riskli davranışlardır. Ergenlere yapılması önerilen ERGENSOR psikososyal değerlendirmesiyle bunları erken saptayıp müdahale etmek amaçlanmıştır. Nitekim bu görüşmenin 20-30 dk sürmesi ve hekimlerin iş yükünün çok olması nedeniyle bu tarama amacına ulaşamamaktadır. Bu kesitsel tipte yapılan çalışmaya İzmir Kâtip Çelebi Üniversitesi'nde öğrenim gören 109 öğrenci dahil olmuştur. Öğrencilere hem ERGENSOR görüşmesi yarı yapılandırılmış şekilde uygulanmış hem de ERGENSOR envanterinin tüm alanlarını içerecek şekilde Google Forms ile geliştirdiğimiz dijital psikososyal değerlendirme online olarak iletilmiştir. Ek olarak öğrencilere iki yöntemi karşılaştırma soruları ve sosyodemografik sorular içeren anket formu uygulanmıştır. Öğrencilerin her iki yönteme verdikleri cevapların dağılımı incelenmiş ve sorgulanan modülde sorun saptama oranları kıyaslanmıştır. Sorun saptanan modüllerle sosyodemografik özelliklerin ilişkisi incelenmiştir. Öğrencilerin yöntemleri karşılaştırma sorularına verdiği cevaplar değerlendirip dijital psikososyal değerlendirmenin kabul edilebilirliği araştırılmıştır. Dijital psikososyal değerlendirme anketinin ev modülünde daha az, ruh sağlığı modülünde daha çok sorun saptadığı görülmüş, diğer modüllerde sorun saptayıcılık arasında fark görülmemiştir. Maddi sıkıntının eğitim, bağımlılık, ruh sağlığı ve güvenlik modüllerinde sorun saptanma oranını arttırdığı görülmüştür. Dijital anketin de öğrenciler açısından ERGENSOR görüşmesi kadar kabul edilebilir olduğu tespit edilmiştir. Öğrenciler yüz yüze görüşme yöntemini öncelikli olarak tercih etmektedir. Dijital psikososyal tarama yüz yüze görüşmeyi yapılandırmak amacıyla kullanılabilir.
Özet (Çeviri)
Adolescence is a period of rapid physical, social and psychological changes. Risky behaviors can be seen in some adolescents who cannot adapt to these transformations. When we look at the causes of mortality and morbidity in adolescence, it has been seen that most of them occur with preventable causes. The source of these reasons is risky behaviors in adolescence. With the HEEADSSS psychosocial assessment, which is recommended for adolescents, it is aimed to detect and intervene early. As a matter of fact, this screening cannot reach its purpose because this interview takes 20-30 minutes and the workload of the physicians is high. This is a cross-sectional study conducted among 109 students studying at Izmir Katip Celebi University. Both the semi-structured HEEADSSS interview was applied to the students and the digital psychosocial assessment we developed with Google Forms, including all fields of the HEEADSSS inventory, was delivered online. In addition, a questionnaire form including questions to compare the two methods and sociodemographic questions was applied to the students. The distribution of the answers given by the students to both methods was examined and the problem detection rates in the questioned module were compared. The relationship between modules with problems and sociodemographic characteristics was examined. The acceptability of digital psychosocial assessment was investigated by evaluating the answers given by the students to the questions of comparing methods. It was observed that the digital psychosocial assessment questionnaire detected fewer problems in the home module and more in the mental health module, and no difference was observed between problem detection in other modules. It has been observed that financial distress increases the rate of problem detection in education, addiction, mental health and safety modules. It has been determined that the digital questionnaire is as acceptable to the students as the HEEADSSS interview. Students prefer the face-to-face interview method as a priority. Digital psychosocial screening can be used to structure face-to-face interviews.