An empirical validation study of transformational and transactional leadership in large organisations in Turkey
Türkiye'deki büyük örgütlerde dönüşümcü ve etkileşimci liderlik üzerine bir geçerlilik çalışması
  1. Tez No: 747626
  2. Yazar: MUSTAFA MACİT
  3. Danışmanlar: PROF. RAY CLAPP
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: University of Hertfordshire
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  11. Ana Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 236
Özet
Bu araştırmanın temel amacı Türkiye'deki yöneticilerin dönüşümcü ve etkileşimci liderlik yaklaşımlarını belirleyerek, olası sonuçlarını ortaya çıkartmaktır. Bu sonuçlar liderin astlar tarafından algılanan etkinliği, astların memnuniyetleri ve ilave çaba göstermeleridir. Araştırmada aynı zamanda liderlik davranışı, bilişsel stil ve örgüt kültürü arasındaki ilişkiler de incelenmiştir. Araştırmanın verileri altı farklı organizasyondan altmışsekiz yöneticiden (N=68) ve bu yöneticilerin astlarından (N= 196) elde edilmiştir. Etkileşimci / dönüşümcü liderlik ve liderlik sonuçlarının ölçümünde Bass ve Avolio'nun (1995) Çok Faktörlü Liderlik Anketi (MLQ Form 5X-Kısa) kullanılırken, Sezgisel-Analizci bilişsel stiller Bilişsel Stil İndeksi (Allinson ve Hayes, 1996) ile ölçülmüştür. Örgüt kültürünün tespitinde ise Bass ve Avolio'nun (1993a) örgüt kültürü kavramsallaştırmasına dayalı olarak çalışma için özel olarak tasarlanan bir organizasyon kültürü ölçeğinden faydalanılmıştır. Araştırmanın temel varsayımlarından birisi Türkiye örnekleminde dönüşümcü ve etkileşimci liderlik davranışlarının örneklerinin bulunacağı ve sonuç değişkenleriyle ilişkilendirileceğidir. Örneğin, dönüşümcü yöneticilerin personeli çalışmaya daha çok motive edeceği ve bu liderin astlarının daha fazla memnun olacağı varsayımı yapılabilir. Etkileşimci liderlik davranışları ile ilgili olarak ise bu sonuçların olumsuz olacağı varsayılmıştır. Ayrıca çalışmada liderin bilişsel stilinin (sezgisel ve analizci) ve organizasyon kültürünün (dönüşümcü veya etkileşimci örgüt kültürü) liderlik davranışlarını etkileyeceği öngörülmüştür. Sonuçlar Türk yöneticilerin dönüşümcü ve etkileşimci liderlik davranışları gösterdiklerini ortaya koymuştur. Dönüşümcü liderlik davranışları memnuniyet, etkinlik ve ilave çaba ile olumlu anlamda ilişkilendirilmiştir. Buna karşın Etkileşimci liderlik davranışları sonuç ölçütleriyle olumsuz bir tablo ortaya koymuştur. Ayrıca liderin bilişsel stili, örgüt kültürü ve liderlik davranışı arasında bir ilişki bulunamamıştır. Çalışma MLQ'nun dönüşümcü liderliğin ölçümünde tatmin edici bir ölçek olduğunu göstermesine karşın etkileşimci liderlik için kullanılırken daha dikkatli olunması gerektiğini göstermiştir. Ulaşılan sonuçların muhtemel nedenleri konusunda farklı yorumlar yapılmıştır. Elde edilen sonuçlar teorik ve uygulama açısından da değerlendirilmiştir. Çalışma araştırmanın sınırlılıkları ve gelecekteki araştırmalar için önerilerle son bulmuştur.
Özet (Çeviri)
This research empirically tested transformational and transactional leadership theory and their likely outcomes (effectiveness of the leader perceived by subordinates, self-reported satisfaction and extra effort of subordinates) in six large organisations in Turkey. In addition it investigated the relations between leadership behaviour, cognitive style and organisational culture by collecting quantitative data from a sample Turkish managers (N=68) and their subordinates (N= 196). Transactional / transformational leadership and leadership outcomes were measured using Bass and Avolio's (1995) Multifactor Leadership Questionnaire (MLQ Form 5X-Short.) Intuition-Analysis cognitive style was measured using the Cognitive Style index (Allinson and Hayes, 1996) and an organisational culture questionnaire was devised specıfically for the study based on Bass and Avolio's (1993a) conceptualisation of organisational culture. It was hypothesised that transformational and transactional leadership behaviours would be present in the Turkish sample, and they would be associated with outcome variables. For example, there should be a significant positive correlation between transformational leadership factors and outcome variables such that transformational managers would motivate staff to work harder and they would be more satisfied. with regard to transactional leadership factors, it was hypothesised that the opposite would be the case. In addition the study predicted that leader's cognitive style (intuitive versus analysis) and organisational culture (transformational or not) would influence leadership behaviours. The research found that Turkish managers were familiar with transformational and transactional leadership behaviour. Transformatıonal leadership behaviours were significantly associated with satisfaction, effectiveness, and extra effort. Transactional leadership behaviours were negatively related to outcomes measures. The study also found that while the MLQ provided a satisfactory measure of transformatıonal leadership, the measures for transactional leadership were unsatisfactory. No relationship was found between leader's cognitive style, organisational culture and leadership behaviour. Several possible reasons are discussed for these non-significant relationship. The results obtained are presented along with managerial and theoretical implications. The limitations of the study and directions for future research are also discussed.