2020-2023 yılları arasında birinci ihtisas kurulunca görüş bildirilen adölesan yaş grubu intihar vakalarının adli tıbbi açıdan değerlendirilmesi
Forensic evaluation of adolescent suicide cases referred to the first board: A retrospective study (2020–2023)
- Tez No: 975464
- Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM ÜZÜN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Adli Tıp, Forensic Medicine
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Adalet Bakanlığı
- Enstitü: Adli Tıp Kurumu
- Ana Bilim Dalı: Adli Tıp Ana Bilim Dalı
Özet
İntihar, bireyin bilinçli olarak kendine zarar verdiği ve ölümle sonuçlanabilen bir eylemdir. İntiharın sosyolojik yönüne dikkat çeken Durkheim, intiharı bireyin toplumsal uyumsuzluk ve çatışmalar sonucunda kendini ölüme sürüklemesi olarak tanımlamaktadır. Ergenlik dönemi, bireyin kimlik kazanma sürecinde önemli değişimler yaşadığı bir evredir. Erik Erikson'a göre, 12-19 yaş arası bireyler kimlik karmaşası yaşar ve“Ben kimim?”sorusuna yanıt arar. Bu dönemde bağımsızlık, aileden ayrışma ve duygusal ilişkiler geliştirme çabaları intihar riskini artırmaktadır. 2000-2019 yıllarını kapsayan DSÖ verilerine göre, 15-19 yaş grubunda intihar, erkeklerde dördüncü, kadınlarda üçüncü en sık ölüm nedenidir. Bu çalışmada 2020-2023 yıllarını kapsayan 4 yıllık zaman diliminde, Adli Tıp Kurumu Adli Tıp 1. İhtisas Kurulu'nda 10-19 yaş aralığı içerisinde bulunan ve intihar iddiasıyla değerlendirilen 162 olgunun 25'inde intiharı destekleyecek yeterli veri olmaması nedeniyle 137 olgu çalışma kapsamına alınmıştır. Otopsi bulguları, sosyodemografik veriler ve intiharların nedenleri analiz edilerek, literatürle karşılaştırma yapılmış ve önleyici öneriler sunulmuştur. Olguların %39,4'ü erkek, %60,6'sı kadın olup, yaş ortalaması 16,31'dir. En sık kullanılan yöntemler ası (%32,8), toksik madde alımı (%30,7) ve ateşli silah kullanımıdır (%16,8). Erkeklerde en sık ası yöntemi, kadınlarda en sık toksik madde kullanımı olduğu görülmüştür. Ateşli silah kullanımı yöntemi ile intihar Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde diğer bölgelere kıyasla istatistiksel olarak anlamlı derecede yüksek bulunmuştur (p<0,001). Olguların büyük kısmı evde intihar etmiştir. %31,4'ü psikiyatrik muayene geçmişine, %16,1'i psikiyatrik ilaç kullanım öyküsüne sahiptir. Yaş arttıkça bu oranlar yükselmektedir. Olguların %60,6'sı öğrenci olup, bir kısmı çalışmakta veya işsizdir. İntihara sürükleyen nedenler arasında en sık aile içi problemler ve partneriyle ilişki sorunları belirlenmiştir. xi Çalışmamızda, kadın cinsiyetin adölesan yaş grubu için intihar açısından risk faktörü olabileceği, geç adölesan dönemde intihar oranlarının daha yüksek olduğu ve bu gruba yönelik psikososyal destek ile önleyici müdahalelerin artırılması gerektiği sonucuna ulaşılmıştır. Ekonomik zorluklar ve erken yaşta çalışma hayatına atılmanın intihar riskini artırabileceği, bu nedenle destekleyici politikaların önem taşıdığı görülmüştür. Psikiyatrik hastalıkların intihar açısından önemli bir risk faktörü olduğu ve erken tanı ile müdahalenin önemli bir rol oynadığı belirtilmiştir. Ayrıca, coğrafi faktörlerin intihar yöntemleri üzerinde etkili olduğu; özellikle ateşli silahlara erişimin yüksek olduğu bölgelerde ateşli silah kullanılarak gerçekleştirilen intihar oranlarının belirgin şekilde yüksek olduğu tespit edilmiştir. İntiharı önlemeye yönelik okul temelli programların, aileleri bilinçlendirme çalışmalarının ve multidisipliner yaklaşımla yürütülen değerlendirmelerin intihar riskini azaltmada etkili olabileceği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Suicide is a deliberate act of self-harm that may result in death. Durkheim, focusing on its sociological aspects, defines suicide as an outcome of social maladjustment and conflict. Adolescence is a critical developmental period characterized by intense identity formation. According to Erikson, individuals aged 12 to 19 experience identity crises and seek answers to the question,“Who am I?”. During this stage, increasing efforts for autonomy, separation from family, and formation of emotional relationships may elevate suicide risk. According to WHO data (2000– 2019), suicide is the fourth leading cause of death among males and the third among females aged 15–19. This study retrospectively analyzed 137 adolescent suicide cases (aged 10–19) evaluated by the First Board between 2020 and 2023. Of the total 162 cases initially considered, 25 were excluded due to insufficient evidence to confirm suicide. Autopsy findings, sociodemographic characteristics, and contributing factors were examined and compared with existing literature, and preventive recommendations were proposed. Among the 137 cases, 39.4% were male and 60.6% female, with a mean age of 16.31 years. The most common methods of suicide were hanging (32.8%), ingestion of toxic substances (30.7%), and firearm use (16.8%). Hanging was predominant among males, while toxic substance ingestion was more frequent among females. Firearm-related suicides were significantly higher in the Southeastern Anatolia region (p < 0.001). Most suicides occurred at home. Psychiatric history was documented in 31.4% of cases, and 16.1% had a history of psychiatric medication use; both rates increased with age. While 60.6% were students, others were employed or unemployed. xiii The leading causes were family-related conflicts and problems in romantic relationships. Our findings suggest that female gender may be a risk factor for suicide in the adolescent population, with higher rates observed during late adolescence. Psychosocial support and preventive interventions should be increased for this group. Economic difficulties and early workforce entry appear to increase suicide risk, underlining the importance of supportive social policies. Psychiatric disorders were found to be significant risk factors, highlighting the critical role of early diagnosis and intervention. Geographic factors were also influential in suicide methods; in particular, firearm-related suicides were notably higher in regions with greater firearm accessibility. School-based prevention programs, parental awareness initiatives, and multidisciplinary evaluations may contribute to reducing adolescent suicide risk.