Stres üriner inkontinans şiddetinin kor stabilizasyon seviyesi, denge ve yaşam kalitesi üzerine etkisinin incelenmesi
Investigation of the effect of stress urainary incontinence severity on core stabilization level, balance and quality of life among women
- Tez No: 588146
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YILDIZ ERDOĞANOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
Çalışma, stres üriner inkontinanslı (SÜİ) hastalarda, inkontinans şiddetinin kor stabilizasyon seviyesi, denge ve yaşam kalitesi üzerine etkisini incelemek amacıyla planlandı. Çalışmaya SÜİ tanılı 48 kadın dahil edildi. Hastalar, İnkontinans Şiddet İndeksi (ISI) esas alınarak hafif (n=12), orta (n=12), şiddetli (n=12) ve çok şiddetli (n=12) SÜİ grubu olmak üzere dört gruba ayrıldı. Hastaların kor stabilizasyon seviyeleri Kor Stabilite Testi ile, dengeleri Denge Değerlendirme Sistemleri Testi'nin kısa versiyonu (Mini-BESTest) ile, yaşam kaliteleri İnkontinans Etki Anketi-Kısa Formu (IIQ-7) ile değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
This study was planned to investigate the effect of stress urinary incontinence (SUI) severity on core stabilization level, balance and quality of life among women. A total of 48 SUI diagnosed volunteer women took part in the study. Patients were divided into mild SUI group (n=12), moderate SUI group (n=12), severe SUI group (n=12) and very severe SUI group (n=12) based on the Incontinence Severity Index (ISI). The core stabilization levels were evaluated by the Core Stability Test, the balance levels were evaluated by the short version of the Balance Assessment Systems Test (Mini-BESTest) and the quality of life levels were evaluated by the Incontinence Impact Questionnaire-Short Form (IIQ-7).