SPT-based probabilistic assessment of seismic soil liquefaction triggering
SPT-esaslı olasılıksal sismik zemin sıvılaşması tetiklenme değerlendirmesi
  1. Tez No: 747633
  2. Yazar: MAKBULE ILGAÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KEMAL ÖNDER ÇETİN, PROF. DR. ROBERT EDWARD KAYEN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 998
Özet
Sismik zemin sıvılaşması tetiklenmesi direncinin belirlenmesinde saha deney sonuçlarının kullanılması yaygın bir şekilde kullanılagelmektedir. Bu araştırma bünyesinde, mevcut SPT esaslı sıvılaşma veri tabanları son 25 yılda meydana gelen yeni deprem vaka örnekleri ile zenginleştirilmiş ve yeni parametreler ve düzeltme terimleri kullanılarak güncellenmiş bir bakış açısı geliştirilmiştir. Yeni SPT esaslı veritabanı 1964-2018 yılları arasında oluşmuş vaka örneklerini kapsar. Bu çalışma 334 vaka örneğini ve normal, yanal atımlı depremleri ve bu depremlere özgü yeni parametre terimlerini içerir. Vaka örneklerindeki kritik tabakalar kumlara ek olarak, çakıllı ve siltli kritik tabakaları da bünyesinde barındırır ve bu tabakaları tanımlamaya yardımcı parametreler içerir (ince dane düzeltmesi, vb.). Mevcut vaka örnekleri, Vs ve CPT saha deneyleri verilerini de kullanarak incelenmiştir. Veritabanı kapsamında, yapılması mümkün olan sahalar için, 1-boyutlu saha tepki analizleri gerçekleştirilmiş ve PGA ve rd parametreleri sahaya özel olarak hesaplanmıştır. Bu çalışma kapsamında, SPT-N darbe sayılarının düzeltilmesinde yeni ve geliştirilmiş düzeltme katsayıları kullanılmıştır. Oluşturulan yeni bağıntı gelişmiş ve güncellenmiş süre, gerilme, ince dane düzeltmelerinin etkilerinin içerir.
Özet (Çeviri)
The in-situ tests are proven to be a reliable approach to assessing the resistance against seismic soil liquefaction triggering. The scope of this research is to enrich previous SPT-based databases with new case histories from events that occurred in the last 25 years and employ an updated processing perspective with a new set of parameters and correction terms. The new SPT-based liquefaction triggering field case history database is based upon a large field case history from seismic events between 1964 and 2018. The suite of 334 case histories covers normal, reverse, and subduction zone events with site-specific event term parameters presented individually. The critical layers are composed of occasional gravelly and silty critical layers in addition to sandy layers, which enables the introduction and the assessment of new and/or updated corrections schemes (fines correction, etc.). The database documents the available case history data consistently with ongoing CPT and Vs case history data processing. Site response analyses are conducted to estimate the PGA and rd, when possible. An updated set of factors is used for the correction of SPT N values. The updated database is used to develop a probabilistic model for liquefaction triggering. The resulting relationships provide an updated understanding of the effects of durational, overburden stress, and fines corrections.