Z kuşağının medya kullanım alışkanlıklarının saptanması üzerine bir araştırma
A research on determining the media use habits ofgeneration Z
- Tez No: 747637
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞEBNEM ÇAĞLAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gazetecilik, Journalism
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Genel Gazetecilik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 184
Özet
“Z Kuşağının Medya Kullanım Alışkanlıklarının Saptanması Üzerine Bir Araştırma”adlı bu çalışmanın amacı Z Kuşağının medya kullanım alışkanlıklarını anket tekniği ile araştırmak, iletişim alanında literatüre disiplinlerarası ve nicel veri kazandırmak, medyanın geleceğinde gereklilik arz edecek mesleki donanımları analiz edebilmek, Türkiye'nin geleceğini şekillendirecek olan genç kuşağın medya kullanım alışkanlıklarını ortaya koymak ve bu verilerden yola çıkarak meslek profesyonellerine bir yol haritası çizmektir. Günümüzde medyanın küreselleşme ve teknolojiyle ulaştığı noktayı anlamak, gelecekte ulaşacağı ve dönüşeceği evreleri öngörebilmek ve karşı konulamaz olan dönüşüme, medyanın etik değerlerini ve kamuoyunun çıkarlarını koruyarak ayak uydurmak adına yeni kuşakların medya kullanım alışkanlıklarının değerlendirilmesi büyük önem taşımaktadır. Çalışma, anket veri toplama yöntemiyle Ekim- Kasım 2020 tarihinde yürütülmüş olup ana kütlesi Z Kuşağı bireylerinden, örneklemi ise 15 ve 25 yaş arası, İstanbul'da ikamet eden 440 katılımcıdan oluşmaktadır. Araştırma kapsamında verilerin analiz edilmesi için SPSS Statistics 20 programı kullanılmıştır. Araştırma sonucunda Z Kuşağı gençlerinin yeni medya ortamlarını sıklıkla kullandığı ve bu ortamları geleneksel medya ortamlarına tercih ettiği; yeni medyayı geleneksel medyaya göre daha demokratik bulduğu ve yeni medyada kendisinin daha iyi temsil edildiğini düşündüğü ancak yeni medya ortamında siyasi görüşlerini ifade ederken çekindiği bulgusuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study titled“A Study on the Determination of Media Usage Habits of Generation Z”is to investigate the media usage habits of Generation Z with the survey technique, to gain interdisciplinary and quantitative data in the field of communication, to analyze the professional equipment that will be necessary in the future of the media, to reveal the media usage habits of the young generation and to draw a road map for the professionals based on these data. In order to understand the point the media has reached today with globalization and technology, to foresee the phases that will reach and transform in the future, and to keep up with the irresistible transformation by protecting the ethical values of the media and the interests of the public is very important to evaluate the media usage habits of new generations. The study was conducted with the survey data collection method between October and November 2020, and the studie's target population is Generation Z individuals and the research sample consists of 440 participants between the ages of 15 and 25, residing in Istanbul. SPSS Statistics 20 program was used to analyze the data within the scope of the research. As a result of the research, it was found that Generation Z youth frequently use new media environments and prefer these new media environments to traditional media environments; they find the new media more democratic than traditional media and think that the new media represent them better, but they hesitate to express their political views in the new media environment.