Pelvik bölgeye radyoterapi uygulanan serviks kanserli hastalarda oluşan yan etkilerle serum nitrik oksit seviyesi arasındaki ilişki
The association between complications related topelvic radiotherapy and serum levels of nitric oxidein patients with cervix cancer
- Tez No: 747636
- Danışmanlar: DR. HAZAN ÖZYURT
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Radyasyon Onkolojisi, Radiation Oncology
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Dr. Lütfi Kırdar Kartal Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Radyasyon Onkolojisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
Giriş ve Amaç: Nitrik oksitin (NO) vitro olarak hipoksik hücrelerde radyo duyarlaştırıcı etki yaptığı gösterilmiştir. Akciğer kanserli bir grup hastada eksprese edilen havadaki NO düzeyi ile radyasyon pnömonisi arasında ilişki olduğu gösterilmiştir. Bu çalışmada potent radyo duyarlaştırıcı olarak bilinen NO'nun serum düzeyinin serviks kanseri nedeniyle pelvik radyoterapi (PRT) uygulanan hastalarda tedavide değişiminin ve radyoterapinin (RT) akut yan etkileriyle olan ilişkisinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Materyal Ve Metod: Çalışmaya PRT ve kemoterapi (KT) endikasyonu bulunan, opere edilemeyen lokal ileri evre (evre 2B-4A), postmenapoze 20 serviks kanserli hasta ile 10 tane sağlıklı postmenapoze kadın dahil edildi. PRT dört alan tekniği kullanılarak, günlük 1,8 Gy, toplam doz 50,4 Gy olacak şekilde 5-6 hafta olarak uygulandı. Hastalardan RT'nin 1.,6.,11.,16.,21. günleri kan örneği alındı. Tedavi sırasında oluşan akut yan etkiler haftalık RTOG (Radiation Therapy Oncology Group) toksisite kriterleri ile değerlendirildi. Bulgular: Hastaların birinci hafta (RT öncesi) NO seviyeleri ile yaş olarak eşlenmiş kontrol grubunun NO seviyeleri karşılaştırıldığında hasta grubunda ortalama değer 53.22 ± 8 iken, çalışma grubunda 57,85 ± 3,9 olarak bulundu (p=0,5526). Çalışma ve kontrol gruplarında NO seviyeleri arasında bir fark saptanmadı. Hastaların haftalara göre serum NO değerleri sırası ile 53.22 ± 8, 59,89 ± 10,05, 55,72 ± 7,77, 55,55 ± 7,03, 71,47 ± 10,36 olarak saptandı. NO seviyelerinin 4. haftadan itibaren istatistiksel olarak anlamlı seviyede yükseldiği ve ilk hafta değerlerine göre 4. ve 5. hafta değerlerinin anlamlı farklılık gösterdiği izlendi (p= < 0,0001). Hastaların haftalara göre ortalama hemoglobin değerleri sırası ile 11,15 ± 0,58, 11,63 ± 0,27, 11.21 ± 0,24, 11,21 ± 0,43 ve 10,61 ± 0,3 olarak saptandı. Tüm gruplar karşılaştırıldığında 1. ve 5.
Özet (Çeviri)
Introduction and Objective: Nitric oxide (NO) has an effect on hypoxic cells that augments the activity of radiation according to the in-vitro studies. It was observed that there is an association between the level of NO in expired air and development of radiation pneumonia in patients receiving radiotherapy due to lung cancer. The objective of this study was to investigate the alterations in serum levels of NO, and to observe a possible association between NO levels and radiation side effects in cervix cancer patients receiving pelvic radiotherapy (PRT). Material and Method: The study group consisted of 20 postmenopausal patients with locally advanced (stage 2B-4A) cervix cancer. They received chemoradiotherapy. Postmenopausal 10 healthy women constituted the control group. A total of 50,4 Gy was applied in 1,8 Gy daily fractions as the pelvic radiotherapy protocol. Peripheral venous blood samples were obtained at 1, 6, 11, 16, 21 days after the radiation. Acute complications of the radiation were assessed according to the RTOG (Radiation Therapy Oncology Group) criteria. 4 iii Results: No difference was observed between study and control groups with regard the serum NO levels (p=0,5526). The mean NO values were 57,85 ± 3.9 and 53.22 ± 8 in study and control groups, respectively. However, NO levels significantly increased after 4 weeks of the radiation. The mean NO levels in the study group were 53.22 ± 8, 59,89 ± 10,05, 55,72 ± 7,77, 55,55 ± 7,03, 71,47 ± 10,36 at 1st, 2nd, 3rd, 4th, and 5th weeks, respectively. The alterations in NO levels were statistically significant at 4th and 5th weeks (p= < 0,0001). The mean haemoglobin levels were 11,15 ± 0,58, 11,63 ± 0,27,11.21 ± 0,24, 11,21 ± 0,43, and 10,61 ± 0,3 in patients at 1st, 2nd, 3rd, 4th, and 5th weeks, respectively.