Tütün (Nicotiana tabacum) tohumu bitkisinin anti kanser aktivitesinin incelenmesi
Investigation of anticancer effect of nicotiana tabacum seed
- Tez No: 747692
- Danışmanlar: DOÇ. FERİDUN AKKAFA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tıbbi Biyoloji, Medical Biology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tıbbi Biyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
Kanser, organizmadaki hücrelerin kontrolsüz biçimde çoğalması, bölünmesi, birikmesi ve yayılması ile ortaya çıkan her geçen yıl daha da yaygınlaşan bir hastalıktır. Günümüzde tedavide kullanılan yöntemler, tedavi süresinde vücudun bağışıklık sisteminde birçok sorunlara yol açmaktadır.Nicotiana tabacum'un biyolojik aktivitelerini araştıran az sayıda çalışma vardır. Şimdiye kadar yapılan çalışmalarda daha çok yapraklarına odaklanılmıştır. Bu belki de tütün kullanımının akciğer kanseri için önemli bir risk faktörü olmasından kaynaklanmaktadır. Bu nedenle ilk kez Nicotiana tabacum tohumundan elde edilen ekstraktların antikanser aktivitelerini araştırmayı amaçladık. Tütün tohumunun A549 ve BEAS-2B hücre hatları üzerindeki antikanser aktivitesi hücre kültürü yöntemiyle incelendi. Hekzan çözeltisiyle hazırlanmış tütün tohumu ekstraktlarının, bu hücre hatları üzerindeki sitotoksik ölçümü MTT yöntemiyle, apoptotik etkisi ise Annexin-V tayin yöntemiyle belirlendi. A549 akciğer kanseri hücre hattı üzerinde tütün tohumu hekzan esktraktları uygulanması sonucu IC50 değeri 58,53 µg/ml olarak ölçüldü. A549 hücre hattı üzerinde morfolojik etkilerinin incelenmesi sonucu 50 µg/ml hekzan ekstraktının hücreleri apoptosize sürüklediği gözlemlendi. Morfolojik görüntülerde doza bağlı olarak hücre sayısının azaldığı ve membran yapılarının değiştiği ve tipik apoptotik hücre görüntüsü verdiği tespit edildi. Hekzan esktraktının A549 hücreleri üzerinde 50 µg/ml dozunun %81 oranında hücre ölümüne neden olduğu gözlemlendi. Bu ölümlerin %20,6'sı geç apoptozis ve %59'u ise nekroz kaynaklı olduğu gözlemlendi. Elde ettiğimiz bulgulara göre tütün tohumunun A549 hücrelerini apoptozis yolağına sürüklemesi nedeniyle daha kapsamlı çalışmalara yön verme potansiyeline sahip olduğu sonucuna varıldı.
Özet (Çeviri)
Cancer is a disease that is becoming more common every year, which is caused by the uncontrolled proliferation, division, accumulation and spread of cells in the organism. The methods used in treatment today cause many problems in the immune system of the body during the treatment period. There are few studies investigating the biological activities of Nicotiana tabacum. Studies so far have focused more on leaves. This is perhaps due to the fact that tobacco use is an important risk factor for lung cancer. For this reason, we aimed to investigate the anticancer activities of extracts obtained from Nicotiana tabacum seed for the first time.Anticancer activity of tobacco seed on A549 and BEAS-2B cell lines was investigated by cell culture method. The cytotoxic measurement of tobacco seed extracts prepared with hexane solution on these cell lines was determined by the MTT method, and the apoptotic effect was determined by the Annexin-V assay method.As a result of the application of tobacco seed hexane extracts on the A549 lung cancer cell line, the IC50 value was measured as 58.53 µg/ml. As a result of examining the morphological effects on the A549 cell line, it was observed that 50 µg/ml hexane extract caused the cells to apoptosis. In the morphological images, it was determined that the number of cells decreased and the membrane structures changed depending on the dose, giving a typical apoptotic cell appearance. It was observed that 50 µg/ml dose of hexane extract caused 81% cell death on A549 cells. It was observed that 20.6% of these deaths were caused by late apoptosis and 59% by necrosis. According to the findings we obtained, it was concluded that tobacco seed has the potential to direct more comprehensive studies because it drives A549 cells to the apoptosis pathway.