Sûfilere ve filozoflara göre nefsin mahiyeti
The entity of self according to sufis and philosophers
- Tez No: 747693
- Danışmanlar: PROF. DR. ABDURREZZAK TEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Felsefe, Religion, Philosophy
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tasavvuf Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Tasavvuf ve İslam felsefesi İslam düşüncesini inşa eden ilimlerin başında gelmektedirler. Bu iki ilmin temelinde bulunan kavramların en önemlilerinden biri nefistir. Bu çalışmanın tasavvuf ve İslam felsefesine göre nefis kavramının mahiyeti, kötü sıfatların kaynağı olması, arınması ve mertebeleri ele alınmıştır. İnsanın mahiyetini açıklayan nefis, kalp ve ruh kavramlarının birbiriyle bağlantısı ele alınmıştır. Son olarak İslam filozoflarının ele aldığı mesele olan nefsin kuvveleri ve yetkinlik bakımından çeşitleri incelenmiştir. İki tarafın bu konulardaki görüşleri ayrıntılı şekilde incelenip karşılaştırmalar yapılmıştır. Yapılan karşılaştırmalar sonucunda aynı ya da farklı düşündükleri meseleler ortaya konulmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Sufism and philosophy are among the sciences that built Islamic thought. One of the most important concepts on the basis of these two sciences is self. In this study, according to Sufism and Islamic philosophy, the nature of the concept of self, self as a source of bad attributes, its purification and its degrees are discussed. The interconnection of the concepts of self, heart and soul, which explains the nature of man, has been examined. The issues that Islamic philosophers deal with, the capacity of the self, and its types in terms of competence are examined. The views of both sides on these issues were examined in detail and comparisons were made. As a result of these comparisons, it was attepted to reveal the issues that they agrred or disagreed.