COVİD 19 pandemi sürecinin e-ticaret üzerine etkisi
The effect of the COVİD 19 pandemic process on e-commerce
  1. Tez No: 747691
  2. Yazar: GAMZE DENİZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. REŞİT ÇELİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İstatistik, Statistics
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İstatistik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İstatistik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
2019 yılında Çin'in Wuhan şehrinde ortaya çıkan Covid-19 pandemisi tüm dünyaya kısa sürede yayılmış olup ülkemizde de görülmeye başlanmıştır. Yayılma sonrası Mart 2020'de Dünya Sağlık Örgütü tarafından pandemi olarak ilan edilmiştir. Pandeminin bulaşma yolları hapşırma, öksürme gibi damlacık yoluyla olup en yaygın semptomları başlıca ateş, öksürük, yorgunluk, tat veya koku kaybıdır. Ciddi semptomları ise nefes darlığı, solunum güçlüğü veya göğüs ağrısıdır. Hızlıca yayılan Covid-19 pandemisini önlemek amacıyla Sağlık Bakanlığı onayı ile temin edilen Çin merkezli Sinovac ve Biontech aşısı insanlara aşamalı olarak vurulmuştur. Pandemi her alanı etkilediği gibi e-ticaret sektörünü de büyük ölçüde etkilemiştir. İnsanlar alışveriş sıklıklarını gelen yasaklar, alınan tedbirler sebebiyle perakendecilik sektörünü geride bırakıp e-ticaret sektörüne yönelmeye başlamışlardır. Böylece e-ticarete olan rağbet artmıştır. Bu araştırmada, Covid-19 pandemi sürecinin e-ticaret üzerine olan etkisi incelenmiştir. Online ankete 18 yaş üstü 428 birey katılmıştır. Araştırmaya katılan bireyler İstanbul-Şişli bölgesinde yaşamaktadır. Online anket sonuçları SPSS (IBM Corp. Released 2012. IBM SPSS Statistics for Windows, Version 21.0. Armonk, NY:IBM Corp.) programı kullanılmış olup 𝑝
Özet (Çeviri)
The Covid-19 pandemic, which emerged in Wuhan, China in 2019, spread all over the world in a short time and started to be seen in our country. It has been declared a pandemic by the World Health Organization after its spread. The transmission routes of the pandemic are through droplets such as sneezing and coughing, and the most common symptoms are mainly fever, cough, fatigue, and loss of taste or smell. Serious symptoms include shortness of breath, difficulty breathing, or chest pain. To prevent the rapidly spreading Covid-19 pandemic, the China-based Sinovac and Biontech vaccine, which was provided with the approval of the Ministry of Health, has been gradually administered to people. The pandemic has greatly affected the e-commerce industry, as it has affected every field. People have started to leave the retailing sector behind and turn to the e-commerce sector due to the bans coming from their shopping frequency and the measures taken. Thus, the demand for e-commerce has increased. In this study, the effect of the Covid-19 pandemic process on e-commerce was examined. 428 people over the age of 18 participated in the online survey. The individuals participating in the research live in the İstanbul-Şişli region. The results of the online survey, SPSS (IBM Corp. Released 2012. IBM SPSS Statistics for Windows, Version 21.0.