Isıgan (urtica dioica L.) ve arpa (hordeum vulgare L.) bitkilerinden elde edilen ekstrelerin bitkisel tümörler üzerine etkilerinin araştırılması
Investigation on the antitumoral effects of nettle (urtica dioica L.) and barley (hordeum vulgare L.) plant extracts on plant tumors
  1. Tez No: 83221
  2. Yazar: HALİDE HAMAT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NERMİN GÖZÜKIRMIZI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 33
Özet
ÖZET Isırgan (Urtica dioica L.) ve Arpa {Hordeum vulgare L.) Bitkilerinden Elde Edilen Ekstrelerin Bitkisel Tümörler Üzerine Etkilerinin Araştırılması Bitki ekstreleri ile ilişkili antitümöral etkilerin saptanmasında, kısa süreli test sistemlerinin büyük önemi vardır. Bu çalışmada, tütün yaprak diski transformasyon yöntemi kullanılarak bitki ekstrelerinin taç tümör oluşumu ve gelişimi üzerine antitümöral etkileri araştırıldı. Isırgan {Urtica dioica L.) tohum ve kuru bitki ekstreleri ve arpa (Hordeum vulgare L.) tohum ve yeşil bitki ekstreleri; etanol, fosfat tamponu ve Tris-HCl tamponu kullanılarak elde edildi. Bu ekstrelerin; Agrobacterium tumefaciens B6S3 yabani bakteri susu ile inokule edilmiş tütün (Nicotiana tabacum L.) yaprak diskleri üzerine 4 mg/ml olacak şekilde uygulanması taç tümör oluşumu ve gelişimine ket vurdu. Taç tümörler üzerine en yüksek ket vurucu etkinin % 65.2 ile ısırgan tohumu alkol ekstresinde, en düşük ket vurucu etkinin ise % 8.69 ile arpa tohumu alkol ekstresi ile oluştuğu gözlendi.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Investigations on the Antitumoral Effects of Nettle (Urtica dioica L.) and Barley (Hordeum vulgare L.) Plant Extracts on Plant Tumors Short term test systems have great importance for the estimation of antitumoral effects related with plant extracts. In this study, tobacco leaf disc transformation method was used to determine the antitumoral effects of plant extracts via inhibition of crown-gall induction and development. Seed and dry plant extracts of nettle {Urtica dioica L.) and seed and fresh plant extracts of barley {Hordeum vulgare L.) were obtained using ethanol, phosphate buffer and Tris-HCl buffer. Application of these extracts at a concentration of 4 mg/ml on tobacco leaf discs inhibited the induction and development of cown-gall on tobacco {Nicotiana tabacum L.) inoculated with wild type Agrobacterium tumefaciens Bo S3 strain. Alcoholic extracts from Urtica dioica L. seeds showed the highest inhibition with a rate of 65.2 %, however alcoholic extracts from Hordeum vulgare L. seeds resulted in the lowest inhibition with a rate of 8.69 % on crown-gall tumors. VI