Önceki şeriatların İslâm hukukuna yansımaları
Reflections of the laws of previous religions on Islamic law
- Tez No: 747702
- Danışmanlar: PROF. DR. HALİL İBRAHİM ACAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Hukuk, Religion, Law
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İslam Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 155
Özet
İslâm, semavi dinlerin sonuncusudur. Bütün semavi dinler, kaynağını Allah'tan aldığına göre İslâm hukuku ile önceki şeriatlar arasında birçok benzerliğin bulunması tabiîdir. Bununla beraber önceki şeriatlarda bulunup da İslâm'da bulunmayan bazı hükümler de bulunmaktadır. Bu tez hem benzerliklere hem de farklılıkları dikkate alarak önceki şeriatların İslâm hukukuna olan yansımalarını ele almayı hedeflemiştir. Bu tezde, şeriat kavramı ayrıntılı bir şekilde incelenerek tarifi ve fıkhi analizi yapılmıştır. Daha sonra önceki şeriatlar hakkında detaylı bilgi verilmiştir. Önceki şeriatlar tabiriyle her ne kadar Yahudilik ve Hıristiyanlık anlaşılsa da bu kavramın her ikisinden daha geniş olduğu açıktır ve bu husus tezde izah edilmiştir. Ayrıca, önceki şeriatların İslâm hukuku açısından delil kabul edilip edilemeyeceği sorgulanmış ve Hz. Peygamber'in bisetten önce ve sonraki tutumuna göre fukahanın sözleri ifade edilmeye çalışımıştır. Öte yandan, önceki şeriatlardan neshedilen ve neshedilmeyen hükümler araştırılarak bunun İslâm hukukuna olan yansımaları ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
Islam is the last of the monotheistic religions. Since all monotheistic religions derive their origin from Allah, it is natural to find many similarities between Islamic law and previous sharia. However, there are some provisions that were found in previous shariahs but not in Islam. This thesis aims to deal with the reflections of previous sharia on Islamic law by considering both similarities and differences. In this thesis, the concept of sharia was examined in detail and its definition and fiqh analysis were made. Then, detailed information about the previous sharia was given. Although Judaism and Christianity are understood in terms of previous sharia, it is clear that this concept is broader than both, and this issue has been explained in the thesis. In addition, it was questioned whether the previous shari'ahs could be accepted as evidence in terms of Islamic law and the words of the fuqaha were tried to be expressed according to the attitude of the Prophet Muhammad before and after the prophethood. On the other hand, the abrogated and non-abrogated provisions of the previous sharia were investigated and its reflections on Islamic law were revealed.