Kur'ân-ı Kerîm'de dinin birliği
Unity of the religion in noble Quran
- Tez No: 631375
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ AKPINAR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tefsir Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 416
Özet
İnsanların dünyada iken din ile olan ilişkileri peygamberler vasıtasıyla gerçekleşmiştir. Peygamberler ise, bu ilişkiyi Allah'ın (c.c) indirdiği vahiy olan sahifelerle/kitaplarla yönetmiştir. Bu sahifelerdeki/kitaplardaki i'tikat, ibadet ve ahlâka müteallik şeriatların, aynı olup/olmadığı merak konusu olmuştur. Din; i'tikat, ibadet ve ahlâka müteallik hususların aslında ittifak etmiştir. Şûrâ 42/13. ayetteki“ O, Nûh'a emrettiklerini, sana vahyettiğimizi, İbrâhim, Mûsâ ve Îsâ'ya emrettiklerimizi size din kıldı. Bu dini ayakta tutun, onda ayrılığa düşmeyin…..”ifadeleri, bu birliğe işaret etmektedir. Hz. Muhammed'in (s.a.s)“Peygamberler babaları bir, anneleri farklı kardeşlerdir. Dini de birdir”(Buhârî, Enbiyâ, 48) hadisi bu birliği onaylamaktadır. Bu minvalde peygamberlerin dini Allah'a (c.c), meleklere, kitaplara, peygamberlere ve âhirete iman gibi i'tikâdî konularda ittifak etmiştir. İ'tikâdi konulara ilaveten namaz, zekât, oruç, hac, kurbân, cihat, karz-ı hasen gibi ibadetlerin aslında ittifak edilmiştir. Ayrıca, kasten adam öldürme, fâiz, zinâ vb. kötülüklerin yasaklanması, ana-babaya iyilik, sıla-i rahim, komşuyu, akrabayı gözetme, rızkın Allah'a (c.c) tahsis edilmesi, takvâ, adâlet, merhamet, sabır, barışı sağlama, îsâr vb iyiliklerin emredilmesi gibi ahlâkî konularda dinin aslında ittifak edilmiştir.Dinin fürûun'da ise peygamberlerin şeriatleri farklıdır. Sonuç olarak Kur'ân-ı Kerîm 23 yılda Hz. Muhammed'e (s.a.s) parça parça inmiştir. İslam ise, Hz. Adem'den (a.s) son nebiye kadar inen, her bir nebinin ümmetinin maslahat ve ihtiyaçları oranında gelen ve Hz. Muhammed'le (s.a.s) tamamlanıp, kemâle eren vahiy sürecini ihtivâ etmektedir. Bu süreci peygamberimiz şöyle anlatmıştır:“Benimle benden önceki peygamberlerin misali şuna benzer. Bir adam bir ev inşa etmiş, bir köşede bir kerpiç yeri hariç, evi güzelce yapıp süslemiş, İnsanlar evin etrafında dolaşmaya başlamışlar. (onun güzelliğine) hayran kalmışlar. 'Keşke şu kerpiç de yerine konsaydı, demişler. İşte o kerpiç benim. Ben peygamberlerin sonuncusuyum.”(Buhârî, Menâkıb, 18) Âl-i imrân 3/19. ayetteki“Allah katında din İslam'dır”ifadesi, dinin birliğini özetlemiştir. Bütün nebilerin dini birdir ve o din İslam'dır.
Özet (Çeviri)
The relationship with the religion of humans in the World occured via prophets. The prophets managed this relationship with books and pages which inspiration sand down by Allah. This Sharia concerning of faith, worship and morality in the pages and books is wondered if same or not. The prophets' religion, allied itself matters of faith, worship and morality. İn Al Shura 42/13“ The same religion has He established for you as that which He enjoined on Noah – the which We have sent by inspiration to thee- and that which We enjoined on Abraham, Moses and Jesus: that ye should remain steadfast in religion and make no divisions therein….”Expressions signs this association. The Respectable Prophet Muhammad's hadith approves this association :“The Prophets are brothers who have same father and have different mother. They have also same religion.(Bukhari,Enbiya,48) İn this way The Prophets' Religion allies to theological issues as Allah, Angels, Books, Prophets and Faith on Hereafter. İn additional to the theological issues has actually been allied on worships in itself as Prayer, Regular charity, Fasting, Pilgrimage, Sacrifice, Jihad, Good Loan. Besides in moral issues have actually been allied that forbidding evils as kill intentionally, usury, adultery etc.; commanding goodnesses as kindness to parents, visiting to cognates, protecting neighbours, dedicating of livelihood to Allah, taqwa, justice, mercy, patient, ensuring peace, thinking over someone else more than yourself etc. However the prophets' sharias is different in the shape and practise of religion. As a resûlt the Quran was come down to Prophet Muhammad piece by piece in 23 years. İslamic religion contains the inspiration process that coming down from Adam to last prophet, in proportion to the prophets needs and affairs and completed with respectable Muhammad and has been faultless. Respectable Prophet Muhammed tells this process in that: ”An example of the prophets before me and with me looks like this; A man built a home, he decorated it beatifully except for a brick site in a corner, people started walking around the house and they admired its beauty. And then they said that i wish that brick was also installed. So that brick is me. I am the last of the prophets.“ (Bukhari, Menakıb,18) ”İndeed, the religion in the sight of Allah is İslam" (in the verse of Ali 'İmran 19) this verse summarized the unity of the religion. The religion of all the prophets is one and that religion is İslam.