Özel hukukta taşıyıcı annelik
Surrogate motherhood in civil law
  1. Tez No: 747703
  2. Yazar: ZEYNEP GAMZE ZENGİN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ŞAFAK PARLAK BÖRÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 210
Özet
Çalışmamızın konusu "Özel Hukukta Taşıyıcı Annelik'tir. Sağlık hakkı ve üreme hakkının bir görünümü olarak karşımıza çıkan ve gelişen tıbbî teknolojin getirdiği üremeye yardımcı tedavi yöntemleri; çocuk sahibi olamayan pek çok çiftin çocuk sahibi olmasını sağlamıştır. Bu yöntemlerden biri olan taşıyıcı annelik her ne kadar ülkemizde yasaklanmış olsa da, tarihinin eskiye dayanması ve Türk çiftlerin yurtdışında bu uygulamaya başvurması nedeniyle bu kurum, önem arz etmektedir. Konu incelenirken yürürlükteki hükümlerin yanı sıra, yeri geldikçe yabancı ülkelerdeki ve eski kanundaki düzenlemelere de değinilmiştir. Sırasıyla üremeye yardımcı tedaviler, yapay döllenme ve taşıyıcı annelik hakkında genel bilgiler, taşıyıcı annelik sözleşmesinin unsurları ve özellikle yurtdışında bu sözleşmeye başvurulması sonucunda ortaya çıkan hukukî sorunlar, çalışmamızda ele alınmıştır. Öte yandan tartışmalı noktalardan da bahsedilmiş ve bunlar öğretideki görüşler ışığında aydınlatılmaya çalışılmıştır. Ayrıca yabancı yargı kararları, AİHM kararları ile öğretideki görüşlere de yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Our study's subject is“Surrogate Motherhood in Private Law”. Assisted reproductive treatments brought by the developing medical technology, which is a manifestation of the right to health and reproductive rights, have enabled many infertile couples to have children. In spite of the fact that surrogacy, which is one of these treatments, is banned in our country, this establishment is crucial since its history goes back to ancient times and Turkish couples apply to this practice abroad. While examining the subject, besides the legislation in force, the applicaple law in the foreign countries and in the abolished provisions are also included when appropriate. Respectively; general informations as to assisted reproductive treatments, artificial insemination and surrogacy, the elements of the surrogacy contracts and particularly the legal problems that arise as a result of applying to this practice abroad are discussed in our study. On the other hand, controversial aspects are also mentioned and tried to be clarified in consideration of the views in the doctrine. Furthermore, foreign court decisions, ECtHR decisions and opinions in the doctrine are also included.