Milletlerarası özel hukukta taşıyıcı annelik sözleşmesi
Surrogacy agreement in private international law
- Tez No: 999208
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EBRU ŞENSÖZ MALKOÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
Özet
Bu tez çalışmasında,“Milletlerarası Özel Hukukta Taşıyıcı Annelik”konusu kapsamlı bir şekilde ele alınmıştır. Günümüzde hem evli ya da bekar heteroseksüel çiftler hem de biyolojik olarak doğal yollardan çocuk sahibi olma imkânı bulunmayan homoseksüel çiftler çeşitli nedenlerle ebeveynlik arzusunu gerçekleştirmekte güçlük yaşayabilmektedir. Heteroseksüel çiftlerde görülen kısırlık problemleri, hormonal bozukluklar, genetik hastalıklar veya üreme sistemiyle ilgili yapısal sorunlar gibi sağlık temelli engeller, çocuk sahibi olmayı önemli ölçüde zorlaştırabilmektedir. Homoseksüel çiftler ise cinsel yönelimleri gereği doğal üreme yöntemleriyle çocuk sahibi olamadıkları için farklı alternatiflere yönelmek zorunda kalmaktadır. Evlat edinme sürecinin bürokratik açıdan uzun ve yorucu bir süreç olması, gerekli hukuki ve sosyal şartların her çift tarafından sağlanamaması, ayrıca birçok çiftin kendi genetik özelliklerini taşıyan bir çocuk sahibi olma isteğini ön planda tutması, onları farklı seçenekleri değerlendirmeye yönlendirmektedir. Bu noktada tıp biliminin, biyoteknolojinin ve genetik mühendisliğinin hızlı gelişimi, geleneksel yollarla çocuk sahibi olamayan çiftlere yeni ve etkili çözümler sunmaktadır. Tüp bebek, taşıyıcı annelik, genetik tanı yöntemleri ve diğer üreme destek teknolojileri sayesinde, arzu eden çiftler kendi genetik yapılarından gelen bir çocuk sahibi olma fırsatına erişebilmektedir. Bu gelişmeler, ebeveynlik hayaline kavuşmak isteyen birçok birey için önemli bir umut kapısı oluşturmaktadır. Bu çalışmanın temel amacı, taşıyıcı annelik uygulamasının tarihsel gelişimini ve farklı türlerini kapsamlı bir şekilde incelemektir. Ayrıca çalışmada, Türk hukukunda taşıyıcı anneliğin mevcut konumu ile bu uygulamanın hukuki niteliğine ilişkin değerlendirmelere yer verilecektir. Bunun yanı sıra, yabancılık unsuru içeren ve içermeyen taşıyıcı annelik sözleşmelerine hangi hukukun uygulanacağı sorunu, milletlerarası özel hukuk çerçevesinde ayrıntılı biçimde ele alınacaktır. Böylece hem ulusal hukuk düzeninde hem de uluslararası alanda taşıyıcı annelik sözleşmelerinin hukuki statüsünün nasıl belirlendiği ortaya konulmaya çalışılacaktır.
Özet (Çeviri)
This thesis comprehensively examines the topic of“Surrogacy in Private International Law.”Today, both married and single heterosexual couples, as well as homosexual couples who are biologically unable to conceive naturally, can experience difficulties fulfilling their desire for parenthood for various reasons. Health-related obstacles such as infertility, hormonal disorders, genetic diseases, or structural problems related to the reproductive system, which are common in heterosexual couples, can significantly complicate conceiving. Homosexual couples, on the other hand, are forced to consider alternative alternatives because they cannot conceive through natural reproductive methods due to their sexual orientation. The long and tedious bureaucratic nature of the adoption process, the difficulty of meeting the necessary legal and social requirements for every couple, and the prioritization of many couples' desire to have a child with their genetic characteristics, lead them to consider various options. In this regard, the rapid development of medical science, biotechnology, and genetic engineering offers new and effective solutions to couples unable to conceive through traditional means. Thanks to in vitro fertilization, surrogacy, genetic diagnosis methods, and other reproductive support technologies, couples who desire it have the opportunity to have a child from their genetic makeup. These developments offer significant hope for many individuals seeking to achieve their dream of parenthood. The primary objective of this study is to comprehensively examine the historical development and different types of surrogacy. The study will also assess the current status of surrogacy in Turkish law and its legal nature. Furthermore, the question of which law applies to surrogacy contracts with and without a foreign element will be thoroughly addressed within the framework of private international law. This will attempt to clarify how the legal status of surrogacy contracts is determined both within national legal systems and internationally.