Karpal tünel sendromundakortikosteroid enjeksiyonu, fonoforezve iyontoforezin karşılaştırılması
Comparison of corticosteroid injection, phnophoresia and iontophoresia in carpal tunnel syndrome
  1. Tez No: 747708
  2. Yazar: KUDRET CEM KARAYOL
  3. Danışmanlar: UZMAN ECE ÜNLÜ AKYÜZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Ankara Dışkapı Yıldırım Beyazıt Eğitim Ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
ÖZET KTS tuzak nöropatileri içerisinde en sık görülenidir. Genel popülasyonda görülme sıklığı %1, erişkinlerde ise %10 civarındadır(2). Karpal tünel dorsalden ve laterallerden el bileğini oluşturan kemik yapılarla, volarden kalın transvers karpal ligament ile sınırlanan ve içerisinden 9 fleksör tendon ve median sinirin geçtiği dar bir fıbroosseöz kanaldır(3). Tünelin hacmini azaltan veya içeriğinin hacmini artıran herhangi bir faktör KTS oluşturabilir. Hastaların %50'sinde sebep ortaya konamaz ve idiopatik olarak adlandırılır, ancak bu vakalarda tünel içi basıncının yuksek(8,ll,13), kanal çapının daha dar (6,7) olduğu gösterilmiştir. KTS'undaki karakteristik semptomlar; özellikle hastayı geceleri sıklıkla uykusundan uyandıran elde uyuşma, yanma veya ağrı yakınmalarını içerir. 1., 2., 3. parmaklarda ve 4. parmağın radiyal yarısındaki parestezi, yazı yazma, araba kullanma gibi tekrarlayıcı el hareketlerinin yapılması ile artar. Şişlik ve dolgunluk hissi süresince kısıtlılık vardır. Motor bozukluk ise ilerlemiş vakalarda; elde güçsüzlük ve hantallık olarak hissedilir ve genellikle tenar atrofinin göstergesidir(9,16,l7). Kadınlarda daha sıktır(12,19,22). KTS tedavisinde konservatif ve cerrahi tedavi yöntemleri uygulanır. Atelleme, fizik tedavi yöntemleri, lokal steroid enjeksiyonu sıklıkla kullanılan konservatif tedavi yöntemleri iken diğerleri ise; diüretik kullanımı, NSAİİ ve piridoksin kullanımıdır. Eğer konservatif tedavi yöntemleri yetersiz ise veya motor güçsüzlük ve tenar atrofı varsa cerrahi tedavi uygulanmalıdır. Ancak yapılan literatür incelemesinde çoğunlukla cerrahi tedavinin tercih edildiği ve daha az sıklıkta lokal steroid enjeksiyonu, fonoforez ve iontoforez ile tedavi etkinliği ve karşılaştırmalı çalışmaların yapıldığı gözlendi. Biz bu çalışmada hafif ve orta derecede idiopatik KTS tanısı almış hastaların kısa ve uzun dönemli kontrolleriyle, kortikostroid enjeksiyonu, fonoforez ve iyontoforez ile kortikosteroidin farklı yollarla verilmesi ve konvansiyonel tedavi yöntemlerinin etkinliklerini ve birbirlerine olan üstünlüklerini göstermeyi amaçladık.
Özet (Çeviri)
SUMMARY CTS is the most common of the entrapment neuropathies. Its incidence is 1% in the general population and around 10% in adults (2). The carpal tunnel is a narrow fibroosseous canal, bounded from the dorsal and lateral sides by the bone structures forming the wrist, and from the volar by the thick transverse carpal ligament, and through which 9 flexor tendons and median nerves pass(3). reducing the volume of the tunnel or Any factor that increases the volume of its content can create CTS. In 50% of the patients, the cause cannot be determined and it is called idiopathic, but in these cases, it has been shown that the intratunnel pressure is high (8, 11, 13) and the canal diameter is narrower (6,7). Characteristic symptoms in CTS; It includes complaints of numbness, burning or pain in the hand, which often wakes the patient from sleep, especially at night. Paresthesia in the 1st, 2nd, 3rd fingers and the radial half of the 4th finger increases with repetitive hand movements such as writing and driving. During the feeling of swelling and fullness there is a limitation. Motor impairment is in advanced cases; It is felt as weakness and clumsiness in the hand and is usually indicative of thenar atrophy(9,16,17). It is more common in women (12,19,22). Conservative and surgical treatment methods are used in the treatment of CTS. While splinting, physical therapy methods, local steroid injection are frequently used conservative treatment methods, the others are; diuretic use, NSAID and pyridoxine use. If conservative treatment methods are inadequate or if motor weakness and thenar If there is atrophy, surgical treatment should be applied. However, in the literature review, it was observed that surgical treatment was mostly preferred, and less frequent local steroid injection, phonophoresis and iontophoresis, treatment effectiveness and comparative studies were conducted. In this study, we present the short and long-term controls of patients diagnosed with mild and moderate idiopathic CTS, corticosteroid injection, phonophoresis and iontophoresis and corticosteroid administration in different ways, and conventional treatment methods. We aimed to show their effectiveness and superiority to each other.