Hashimoto tiroiditi tanılı pediatrik hastalarda eşlikeden otoimmün hastalıkların sıklığının araştırılması
Autoimmune diseases accompanying hashimoto's thyroiditis in pediatric patients
- Tez No: 700437
- Danışmanlar: PROF. DR. BANU ÇELİKEL ACAR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Ankara Bilkent Şehir Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çocuk Endokrinolojisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Amaç: Hashimoto tiroiditi (HT), iyotun yeterli olduğu bölgelerdeki çocuklarda ve adolesanlarda guatrın ve kazanılmış hipotiroidinin en yaygın nedenidir. Bu çalışmada HT'li çocuklarda eşlik eden diğer otoimmün hastalıkların birlikteliğinin araştırılması amaçlanmıştır. Gereç ve yöntem: Çalışmaya Sağlık Bilimleri Üniversitesi Ankara Şehir Hastanesi Çocuk Endokrinoloji Kliniğinde HT tanısı almış 5-18 yaş arası 220 hasta alındı. Hastaların başvuru yaşı, cinsiyet, aile öyküsü, başvuru yakınmaları, eşlik eden hastalıkları, fizik muayene ve laboratuvar bulguları ile klinik izlem bilgileri dosyalarından retrospektif olarak incelendi. Bulgular: 220 hastanın %77,7 si kız, %22,2 si erkekti, yaş ortalaması 13,8±3,3 yıl bulundu. Hastaların %51,4'ünde ötroidi mevcuttu, %40,4'ünde subklinik hipotiroidi, %8,2'sinde ise aşikâr hipotiroidi mevcuttu. Hastaların %97'sinde anti tiroid peroksidaz antikor, %74'ünde ise anti tiroglobulin antikor (anti Tg) pozitif bulundu. Hastaların %36,4'ünün ailesinde otoimmün hastalık öyküsü mevcuttu. 45 hastaya (%20,4) ek otoimmün hastalık eşlik ediyordu. Hastalarda en sık görülen otoimmün hastalıklar tip 1 diabetes mellitus (T1DM) (%14), çölyak hastalığı (%5), cilt hastalıkları (%2,7), romatolojik hastalıklardı (%1,3). HT ve T1DM'li hastaların cinsiyet, tanı yaşı ve mevcut yaşı, ailede otoimmün hastalık öyküsü ve tiroid fonksiyon durumları arasında istatistiksel anlamlı bir farklılık saptanmadı. HT ile takipli olan hastalardan ek otoimmün hastalık olan grupta erkek hasta sayısı (%35,6), otoimmün hastalık olmayan gruba göre (%19,9) istatistiksel olarak anlamlı düzeyde yüksekti (p=0,016). Anti Tg yüksekliği ile ek otoümmün hastalık görülmesi arasında istatistiksel anlamlı ilişki saptandı (OR=2,32 (%95 CI; 1,16-4,56). Anti Tg yüksekliği olan hastalarda ek otoimmün hastalık görülme oranı 2,32 kat artmaktaydı. Hastaların cinsiyetleri ile tiroid fonksiyon durumları ve tiroid otoantikorları arasında istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki yoktu (p=0,507). Ancak çölyak hastalığı görülme oranı kız hastalarda (%43,5), erkek hastalara göre (%6,7) istatistiksel olarak anlamlı yüksekti (p=0,014). Ayrıca T1DM görülme oranı erkek cinsiyette (%93,8), kız cinsiyete göre (%52,2) istatistiksel olarak anlamlı derecede yüksek bulundu (p=0,007).
Özet (Çeviri)
Aim: Hashimoto's thyroiditis (HT) is the most common cause of goiter and acquired hypothyroidism in children and adolescents in iodine-sufficient regions. In this study, we aimed to investigate the coexistence of other accompanying autoimmune diseases in HT patients aged 5-18 years who were diagnosed and followed up in the Pediatric Endocrinology Clinic of our hospital. Material and methods: 220 patients aged 5-18 years who were diagnosed with HT in the Pediatric Endocrinology Clinic of the University of Health Sciences Ankara City Hospital were included in the study. The patients; age at admission, gender, family history, complaints at admission, comorbidities, physical examination and laboratory findings, and clinical follow-up information were reviewed retrospectively. Results: Of 220 patients, 77.7% were female and 22.2% were male, with a mean age of 13.8±3.3 years. 51.4% of the patients had euthyroidism, 40.4% had subclinical hypothyroidism, 8.2% had overt hypothyroidism. Anti-thyroid peroxidase antibody was found in 97% of the patients and anti-thyroglobulin antibody (anti Tg) was positive in 74% of the patients. There was a family history of autoimmune disease in 36.4% of the patients. Autoimmune disease was present in 45 (20.4%) patients. The most common autoimmune diseases in the patients were type 1 diabetes mellitus (T1DM) (14%), celiac disease (5%), skin diseases (2.7%), and rheumatologic diseases (1.3%). No statistically significant difference was found between the gender, age at diagnosis and current age, family history of autoimmune disease and thyroid function status of patients with HT and T1DM. The mean age of the patients followed up with HT with and without additional autoimmune disease was similar (p=0.644). In both groups, female gender was dominant. However, the number of male patients (35.6%) in the group with additional autoimmune disease was statistically significantly elevated than the group without autoimmune disease (19.9%) (p=0.016).