Olay yeri incelemelerinde jandarma adli entomoloji ekipmanının değerlendirilmesi
Evaluation of gendarmerie forensic entomology kit for crime scene investigations
- Tez No: 747736
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA CEMAL DARILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Adli Tıp, Biyoloji, Forensic Medicine, Biology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aksaray Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Adli entomoloji, ölüm sonrası geçen zamanı, ölüm şeklini (zehirlenme), ölüm yerini (taşıma) ve ölüm nedenini belirlemek amacıyla faydalanılan disiplinler arası bir bilim dalıdır. Adli olaylarda, entomolojik verilerin kullanılabilmesi için olay yerine ait böcek faunasının bilinmesinin yanında böcek örnekleri toplayacak adli kolluk ya da adli entomoloji uzmanının ekipmanların kullanım ve uygulama yöntemlerini doğru bir şekilde yapması gerekmektedir. Ülkemizde, adli kolluk birimleri tarafından adli entomolojinin önemi tam olarak anlaşılamamıştır. Bunun en önemli sebepleri arasında olay yeri incelemeyi yapan adli kolluk birimlerinin böcek toplama ekipmanlarının olmaması ya da elinde olan ekipmanın nasıl kullanılacağını bilmemesidir. Bu çalışma, jandarma adli entomoloji ekipmanının kullanılabilirliğini test etmek, geliştirmeye açık yönlerini tespit etmek ve olay yeri inceleme yapan birimlerin ekipmanın etkili kullanımını sağlamak için yapılmıştır. Jandarma adli entomoloji ekipmanının kullanılabilirliğini ve gelişmeye açık yönlerini tespit etmek amacı ile Oryctolagus cuniculus L.1758 (Yeni Zelanda Beyaz Tavşanı) cesedi üzerinden, otuz gün boyunca böcek örnekleri jandarma adli entomoloji ekipmanı ile toplanılarak gerçekleştirilmiştir. Araştırma sonucunda jandarma adli entomoloji ekipmanında bulunan malzemelerin özellikleri belirlenerek gelişmeye açık yönleri ile kullanım amaç ve görevleri belirlenmiştir. Bu çalışma ile olay yeri inceleme birimlerinin, böcek örneklerinin uygun bir şekilde toplaması, muhafazası ve nakil işlemlerini uygun bir şekilde yapması sağlanacaktır.
Özet (Çeviri)
Forensic entomology is the scientific study of insect biology that helps to figure out the estimation of the time since death, manner of death (poisoning), the place of death (transportation) and the cause of death. Crime scene investigators or forensic entomologists must know how to use forensic entomology kits and gather entomological evidence at crime scene an accurate way as well as recognise insect fauna at crime scenes in order to be able to use entomological evidence in judicial proceedings. In our country, the law enforcement agencies are not aware of the importance of entomological evidence as much as required. One of the most important reasons for this problem is the unavailability of forensic entomology kits at crime scene investigation units or the lack of knowledge how to use them. This study aimed to test the usability of the gendarmerie forensic entomology kits, to identify and discover the needs of improvements as well as provide the guidance to the crime scene investigators in terms of using the kits. To achieve this aim, entomological samples taken on the carcass of Oryctolagus cuniculus L.1758 (New Zealand White Rabbit) via the gendarmerie forensic entomology kits during thirty days. As a result of the research, it has been demonstrated the properties and the needs of improvements of the kits and also provided the guidance related to using them according to their using purposes. With this study, crime scene investigators will be able to gather entomological evidence and move them in accurate way.