Salisilik asit ve acibenzolar-S-metil uygulamalarının adaçayı (Salvia fruticosa Miller) bitkilerinde Aphis passeriniana (Del Guercio, 1900) (Hemiptera: Aphididae)'ya etkilerinin incelenmesi
Investigation of the effects of salicylic acid and acibenzolar-S-methyl applications on sage (Salvia fruticosa Miller) plants against Aphis passeriniana (Del Guercio, 1900) (Hemiptera: Aphididae)
- Tez No: 747746
- Danışmanlar: PROF. DR. FERİT TURANLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Entomoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Bu çalışmada adaçayı (Salvia fruticosa Miller, 1768) bitkisinde Salisilik asit (SA) ve Acibenzolar-S-metill (ASM) uygulamalarının zararlı, Aphis passeriniana (Del Guercio, 1900) (Hemiptera: Aphididae)'ya etkileri incelenmiştir. Beş farklı deneme kurulmuştur. Her bir kimyasal 16 bitkiye yapraktan ve 16 bitkiye kökten olacak şekide değerlendirilmiş ve sonuçları kontrol grubu ile karşılaştırılmıştır. Yaprak uygulamalarında kök uygulamalarına göre daha yüksek etki sağlanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the effects of Salicylic acid and Acibenzolar-S-methyl applications on sage (Salvia fruticosa Miller, 1768) plants on Aphis passeriniana (Del Guercio, 1900) (Hemiptera: Aphididae) were investigated. Two different methods were used to find the most suitable way of inducing the plant defence system. Five different experiments were made. In the experiment 16 plants were applied foliar,16 from roots and 8 were considered as control plants and applied with water to obtain clear results. The results indicate that foliar application plants provided the highest plant resistance.