Doğu Anadolu Bölgesindeki amatör ve profesyonel futbolcuların yeni tip koronavirüse (COVİD-19) yakalanma kaygısı ve sağlıklı beslenme arasındaki ilişkinin incelemesi
Examination of the relationship between the anxiety of the eastern anatolian amateur and professional football players for the new type of coronavirus (COVID-19) and healthy eating
  1. Tez No: 747747
  2. Yazar: SERHAT NARİN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ KEMAL SARĞIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Bu araştırma Covid-19 sürecinde amatör ve profesyonel futbolcuların yeni tip koronavirüse (Covid-19) yakalanma kaygısını ve sağlıklı beslenme arasındaki ilişkiyi belirlemek amacıyla yapılmıştır. Araştırmanın evrenini Doğu Anadolu Bölgesinde bulunan amatör ve profesyonel futbolcular oluşturmaktadır. Araştırmanın örneklemi ise 604 futbolcudan oluşmaktadır. Araştırmada kişisel bilgi formu, Sporcuların Yeni Tip Koronavirüse Yakalanma Kaygı Ölçeği (SYTKYKÖ) ve Sağlıklı Beslenmeye İlişkin Tutum Ölçeği (SBİTÖ) kullanılmıştır. Elde edilen veriler SPSS paket programında analiz edilmiştir. Bulgular değerlendirildiğinde, cinsiyet değişkeni incelendiğinde covid-19 alt boyutları arasında erkekler lehine anlamlı fark tespit edilmiştir(p0,05). Futbol oynama yıl değişkeni incelediğinde covid-19 boyutları arasında ve sağlıklı beslenme arasında anlamlı bir fark tespit edilmiştir(p0,05). Sağlıklı beslenme arasında anlamlı bir fark tespit edilmiştir(p0,05). Spearman korelasyon test analizine göre covidkaygı ile covidbireysel arasında yüksek derecede pozitif anlamlı bir ilişki bulunmuştur (p0,05).
Özet (Çeviri)
Abstract This research was carried out to determine the relationship between the anxiety of amateur and professional football players catching the new type of coronavirus (Covid-19) and healthy nutrition during the Covid-19 process. The universe of the research consists of amateur and professional football players in the Eastern Anatolia Region. The sample of the research consists of 604 football players. In the study, personal information form, Athletes' Anxiety of Conceiving New Type of Coronavirus (SYTKYKÖ) and Attitudes towards Healthy Eating Scale (SBIÖ) were used. The obtained data were analyzed in the SPSS package program. When the findings were evaluated, when the gender variable was examined, a significant difference was found between the covid-19 sub-dimensions in favor of men (p0.05). When the football playing year variable was examined, a significant difference was found between the dimensions of covid-19 and healthy nutrition (p0.05). A significant difference was found between healthy nutrition (p0.05). According to spearman correlation test analysis, a highly positive and significant correlation was found between covid anxiety and covid individual (p0.05).