Canlı böbrek vericilerde nefrektomi sonrasıhemodinamik değişimlerin orta vadede böbrekve kardiyovasküler sistem etkileri
Mid-term effects of hemodynamic changes to renal andcardiovascular systems in living donors after nephrectomy
  1. Tez No: 747750
  2. Yazar: EMRULLAH SÖĞÜTDELEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FAZIL TUNCAY AKI
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Üroloji, Urology
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Üroloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Canlı böbrek verici (CBV)'lerde nefrektomi sonrası tek böbrekte meydana gelen kampansatuvar değişimlerin kardiyovasküler ve renal etkilerini araştırmak amacıyla Ocak 2010- Ocak 2015 yılları arasında nefrektomi yapılan ve kliniğimizde en az bir yıllık takibi olan 123 verici çalışmaya alındı. Nefrektomi sonrası halihazırda gebe olan, gebelik geçirmiş olan ve kliniğimizde en az bir yıllık takibi olmayan adaylar çalışmadan çıkarıldı. Vericiler kontrole geldiğinde tam kan sayımı, serum biyokimyası, spot idrarda protein ve kreatinin incelendi. Transtorasik ekokardiyografi, brakiyal arter FMD ölçümü ve böbrek ultrasonu yapıldı. Değerler; preoperatif değerleriyle ve sağlıklı kontrollerle karşılaştırıldı. CBV'lerinin ortanca yaşı 46 yıl, ortanca takip süresi 39 ay, kadın/erkek oranı 86/37 olarak bulundu. CBV'lerin preoperatif serum kreatinin, MDRD ve CKD-EPİ t-GFH değerleri sırasıyla; 0,72±0,15 mg/dl, 101,38±25,29 ml/dk/1.73m2 ve 102,16±15,2 ml/dk/1.73m2 iken; son kontrol değerleri sırasıyla 0,95±0,92 mg/dl, 73,16±16,33 ml/dk/1.73m2 ve 80,8±16,72 ml/dk/1.73m2 olarak bulundu (p=0,001). Son kontrol t-GFH değerine etkili faktörler incelendiğinde erkek cinsiyet, ileri yaş ve bazal t-GFH değerinin olumsuz etkilediği saptandı (sırasıyla p=0,01, 0,002 ve 0,001). Böbrek hacim/VKİ oranı ortalamadan küçük olanlarda son kontrol t-GFH daha düşük bulundu (p=0,001). CBV'lerin preoperatif spot idrar protein/kreatinin oranı 0,07±0,05 iken, son kontrol değeri 0,16±0,16 olarak bulundu. Tahmini proteinüri değerine göre 24 saatlik idrarda 300mg/dl den fazla proteinüri saptanan verici oranı %6,8 olarak saptandı. VKİ'ye göre büyük böbreklerde daha fazla proteinüri saptandı (p=0,01). Takip sonunca kalan böbrekte %24 oranında kompansatuvar hipertrofi saptandı. VKİ'ye göre küçük böbreklerde daha fazla büyüme görüldü (p=0,001). Sağlıklı kontrolle yapılan karşılaştırmada brakiyel arter FMD değişim oranı %12 olarak saptandı ve anlamlı olarak düşük bulundu (p=0,016). Son kontrol transtorasik ekokardiyografi preoperatif değerlerle karşılaştırıldığında sol ventrikül diyastol ve sistol sonu çapı daha düşük, sol ventrikül arka duvar ve septum kalınlığı anlamlı olarak daha yüksek bulundu (p=0,002-0,026). T-GFH değerlerine göre son kontrolde %11,3 CBV'sinin evre 3 KBH sürecinde olduğu saptandı. Bu orta vadedeki bulgular ışığında verici nefrektomi sonrası geç dönemde risk oluşturan ve mortalite sebebi olan kardiyovasküler ve renal fonksiyon bozukluklar, özellikle genç canlı vericilerde sıkı ve uzun süreli takip gerekliliğini ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
We have analyzed retrospectively 123 living kidney donor (LKD)s who were undergone nephrectomy and were followed-up at least one year in between January 2010 to January 2015 in order to examine effects of compansatory changes to renal and cardiovascular systems. Donors that are still pregnant, have pregnancy history after nephrectomy and have been followed-up less than 1 year were excluded. Complete blood count, serum biochemistry, spot urine protein and creatinin levels were examined when they admitted to regular control visit. Transthoracic echocardiography, FMD alteration of brachial artery and renal ultrasound were performed. Results were compared with preoperative values of donors and values of healthy individuals. Median age was 46 years, median follow-up period was 39 months and female to male ratio was 86/37 in LKDs. In LKDs, the last control values of serum creatinin, MDRD and CKD-EPI e-GFR were found as in order; 0,95±0,92 mg/dl, 73,16±16,33 ml/min/1.73m2 ve 80,8±16,72 ml/min/1.73m2 whereas pre-operative values were in order; 0,72±0,15 mg/dl, 101,38±25,29 ml/min/1.73m2 ve 102,16±15,2 ml/min/1.73m2 . Male gender, elderly age and basal e-GFR values were found as negatively effective on the last control e-GFR values (in order p=0,01, 0,002 and 0,001). The last control e-GFR values were found lower in low renal volume/BMI ratio (p=0,001). In living donors, the last control of spot urine protein/creatinin ratio was found 0,16±0,16 whereas it was 0,07±0,05 preoperatively. According to predicted proteinuria levels in 24-hour urine samples, donors that have more than 300mg/dl proteinuria in urine was found to be 6,8%. Higher proteinuria levels were detected in bigger kidneys through BMI (p=0,01). Compensated hypertrophy was revealed 24% in the remaining kidney. Higher growth ratio was observed in smaller kidneys (p=0,001). FMD alteration of brachial artery was found 12% and statistically significant lower than healthy individuals (p=0,016). When comparing the last control transthoracic echocardiogram with pre-operative states, left ventricular end-diastolic and end-sistolic dimensions were found lower, left ventricular back wall and septum thickness were in higher as statistically significant (p=0,002-0,026). According the last control values 11,3% of LKDs were found to be phase 3 CKD through t-GFR levels. According to this mid-term findings, this study reveals that especially in younger LKDs, cardiovascular and renal dysfunctions that causes mortality and late stage risk factor after nephrectomy needed to have strict and long term surveillance.