Mental health of Turkish civil engineers in the construction industry
İnşaat sektöründeki Türk inşaat mühendislerinin zihin sağlığı
  1. Tez No: 747764
  2. Yazar: DÜNDAR CAN ÜSTÜN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ONUR BEHZAT TOKDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 127
Özet
İnşaat sektörü, çalışanların fiziksel sağlığı açısından tehlikeli bir noktadadır. Bu duruma karşı önlemler geliştirilmiştir. İnşaat sektörü iş güvenliğinde ilerleme gösterse de, işçi sağlık sorunun önemli bir parçası genellikle ihmal edilmektedir; zihin sağlığı. Geçmişte çalışanların zihin sağlığı hakkında cok az çalışma yapılmıştır. Bu çalışmalar genellikle gelişmiş ülkelerde yürütülmüştür. Gelişmekte olan bir ülke olan Türkiye bu tezin çalışma alanını oluşturmaktadır. Türk inşaat mühendislerinin zihin sağlığını değendirmek için bir anket geliştirilmiştir. Literatürden bir zihin sağlığı değerlendirme aygıtı seçilmiştir, Depresyon Anksiyete Stres Skalası (DASS). Anket dört ana bölümden oluşmaktadır; katılımcı profili, iş stresi kaynakları, stresle başa çıkma stratejileri ve DASS'ın Türkçe versiyonu. Anket, büyük Türk inşaat firmalarına e-posta yoluyla dağıtıldı ve 182 yanıt toplandı. Depresyon, anksiyete ve stres için ortalama DASS puanları sırasıyla 13.99, 9.91 ve 16.66 olarak hesaplanmıştır. İş stresi sorusuna verilen ilk üç yanıt, aşırı iş yükü, kötü mesleki iklim ve uzun çalışma saatleri olmuştur. Katılımcılar, stresle başa çıkmak için çoğunlukla zihinsel geri çekilme, aile ve arkadaşlarından sosyal destek arama ve alkol ve bağımlılık maddeleri kullanma yöntemlerini kullandıklarını belirtmişlerdir. Sonuç olarak, bu çalışma Türk inşaat sektöründe zihin sağlığı araştırmaları için başlangıç noktası olmayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
The construction industry is notoriously dangerous regarding employees' physical safety. Countermeasures have been developed in the past to prevent hazards. Although the construction industry is showing progress in workplace safety, an essential part of the health problem is often neglected; mental health. Few studies have been made in the past regarding the mental health of the workers. These studies are mostly done in developed countries. Turkey, as a developing country, is the subject location of this thesis. A questionnaire is developed to evaluate the mental health of Turkish civil engineers. A mental health assessment tool from the literature has been selected, Depression Anxiety Stress Scale (DASS). The questionnaire consists of four main parts; the participant profile, sources of work stress, coping strategies, and the Turkish version of the DASS. The questionnaire was distributed to large Turkish construction firms via email, and 182 responses were received. The average DASS scores for depression, anxiety, and stress are computed at 13.99, 9.91, and 16.66, respectively. The top three answers to work stress questions are work overload, poor occupational climate, and long working hours. To cope with the stress, participants mostly employ mental disengagement, seeking social support from family and friends, and alcohol and drug disengagement. In conclusion, this study aims to be a starting point for mental health research in the Turkish construction industry.