Sağlıklı orta yaş mühendis ve mimarlarda vücut kitle indeksi ile kognitif fonksiyonların ilişkisi
The relation between body mass index and cognitive functions in health middle-aged engineers and architects
- Tez No: 507246
- Danışmanlar: PROF. DR. ERSİN AKPINAR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı, orta yaş sağlıklı mühendis ve mimarlarda ( 30-60 yaş herhangi bilinen kronik hastalığı olmayan) sosyodemografik özelliklerin, yaşam tarzının ve vücut kitle indeksinin kognitif fonksiyonlara (görsel-motor kavramsal tarama, motor hız, planlama, soyut düşünme, anlık bellek, hatırda tutma, geri çağırma gibi) etkisi olup olmadığının araştırılmasıdır. VKİ ile kognitif fonksiyonlar arasındaki ilişkinin daha önce bu şekilde araştırılmamış olması ve bu araştırma sonucunda elde ettiğimiz verilerle sağlıklı beslenme davranışları, sağlıklı yaşam tarzının benimsenmesi ve ideal kiloda olmanın kognitif fonksiyonları olumlu yönde etkileyecek olması hakkında farkındalık yaratmak amaçlanmaktadır. Gereç ve Yöntem: Adana ilinde çalışmakta olan sağlıklı orta yaş mühendis ve mimarların sosyodemografik veri anketi, boy, kilo, VKİ, yaşam tarzı ve kognitif fonksiyon arasındaki ilişkiyi tanımlamak için Cangöz, Karakoç ve Selekler (2009) tarafından Türkçeye uyarlanıp geçerlilik güvenilirliği yapılan iz sürme testi, mini mental test ve DSST (sembol rakam eşleştirme testi) uygulanarak bu testleri tamamlama puanları ve tamamlama süreleri ile ilişki araştırılmıştır. Adana ve çevre illerde yaşayan ve aktif olarak çalışmaya devam eden Adana Mühendis ve Mimarlar Odası'na kayıtlı tüm mühendislik grubu ve mimar bireylerden 142'sine ulaşılmıştır. Araştırmanın örneklemini, gerekli izinlerin alınması, randevu alınmasını takiben katılımcıların onamını aldıktan sonra çalışmamıza katılmak isteyen sağlıklı mühendis ve mimarlar oluşturmuştur. Bulgular: Araştırmaya alınan 142 mühendis ve mimarın yaş ortalaması 39,82 (±8,24) yıldı. 80'i (% 56) erkek, 62'si (% 44) kadındır. Meslek grupları incelendiğinde, 7'si (% 5) gıda mühendisi, 19'u (% 13) mimar, 30'u (% 21) inşaat mühendisi, 22'si (% 15) makine mühendisi, 28'i (% 20) ziraat mühendisi, 12'si (% 8) maden mühendisi, 7'si (% 5) kimya mühendisi ve 17'si (% 12) elektrik-elektronik mühendisiydi. VKİ ortalamaları 25,41 (±4,64) Kg/m2 bulundu.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study was to investigate whether sociodemographical characteristics, lifestyle and body mass index in middle-aged healthy engineers and architects (between the ages of 30-60 and without any known chronic diseases) had an effect on cognitive functions (such as visual-motor conceptual scanning, motor speed, planning, abstract thinking, immediate memory, bearing in mind and recalling). Based on the fact that the relation between BMI and cognitive functions never been investigated before, our aim was to create awareness on internalizing healthy nutritional behaviors and healthy life style and the fact that ideal weight would affect cognitive functions positively. Material and Method: In order to define the relation between sociodemographical data, height, weight, BMI, lifestyle and cognitive function in healthy middle-aged engineers and architects working in Adana, trail-making test adapted to Turkish by Cangöz, Karakoç and Selekler (2009) and tested for validity reliability, mini mental test and DSST (digit symbol substitution test) were used and the relation between completing scores and durations were investigated for these tests. Our sample was 142 of the healthy engineers and architects from all branches, living and actively working in Adana and surrounding cities and registered to Adana Chamber of Engineers and Architects consent was obtained. Findings: The mean age of the 142 engineers and architects participating was 39.82 (±8.24) years. 80 of the participants (56% ) were male and 62 were female (44% ). Based on occupational groups, 7 of the participants were (5% ) food engineer, 19 were (13% ) architect, 30 were (21% ) civil engineer, 22 were (15% ) mechanical engineer, 22 were (20% ) agricultural engineer, 12 were (8% ) mining engineer, 7 were (5% ) chemical engineer and 17 were (12% ) electrical and electronic engineer. Mean BMI was 25.41 (±4.64) Kg/m2.