Türk hukukunda akıl hastalığı sebebiyle boşanma (TMK M.165)
Divorce on the grounds of mental illness under Turkish law (Article 165 of the Turkish Civil Code)
  1. Tez No: 961530
  2. Yazar: ÖYKÜ SOYLU YILDIZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞÜKRAN ŞIPKA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
Bu yüksek lisans tezinde, akıl hastalığına dayalı boşanma olgusu, hukuki, toplumsal ve psikolojik boyutlarıyla ele alınmaktadır. Tezin amacı, Türk Medeni Kanunu çerçevesinde boşanma sebeplerinden biri olan akıl hastalığının, boşanma sürecindeki rolünü ve etkilerini irdelemektir. Akıl hastalığı, hem bireysel hem de toplumsal açıdan derin sonuçlar doğuran, karmaşık bir durum olarak aile yaşamında önemli krizlere yol açabilmektedir. Bu bağlamda, çalışmada akıl hastalığının aile içi ilişkiler üzerindeki etkileri, boşanma davalarında akıl hastalığının ispatı, psikiyatrik raporların önemi ve yargı sürecinde dikkate alınma biçimi gibi unsurlar incelenmiştir. Tezde ayrıca, yasal düzenlemelerin yeterliliği, uygulamada karşılaşılan sorunlar ve mevcut düzenlemelerin iyileştirilmesine yönelik öneriler sunulmaktadır. Çalışma, Türkiye'deki boşanma davaları üzerinde yapılmış teorik çalışmalar, yargıtay kararları ve mevzuat incelemeleri temel alınarak gerçekleştirilmiştir. Yapılan analiz sonucunda, akıl hastalığına dayalı boşanma davalarının aile içi uyum, ekonomik durum, toplumsal algılar ve bireylerin psikolojik sağlığı üzerinde çeşitli etkiler yarattığı tespit edilmiştir. Elde edilen bulgular, özellikle ruh sağlığı sorunlarının adil bir biçimde ele alınması ve mağduriyetlerin azaltılması amacıyla daha kapsamlı bir yasal çerçeveye duyulan ihtiyacı vurgulamaktadır. Tez, akıl hastalığına sahip bireylerin ve eşlerinin boşanma süreçlerinde daha fazla destek ve farkındalık gereksinimini vurgulayarak, hem toplumsal hem de hukuki düzlemde öneriler sunmaktadır. Bu çalışmanın, akıl hastalığı ve boşanma konusundaki mevcut literatüre katkıda bulunması ve toplumsal duyarlılığın artırılmasına yardımcı olması umut edilmektedir. Akıl hastalığı, bireylerin yaşamlarını derinden etkileyen bir durum olup evlilik ilişkilerini de önemli ölçüde şekillendirebilir. Tezin amacı, akıl hastalığı tanısı almış bireylerin boşanma süreçlerinde karşılaştıkları zorlukları, toplumsal stigma ve hukuki müeyyideleri analiz etmek ve mevcut hukuk normları çerçevesinde başvurulabilecek yasal yollar hakkında bilgi sunmaktır. Bu çalışmanın, akıl hastalığı nedeniyle boşanma davalarının ele alınış biçimine ilişkin farkındalığın artırılmasına katkı sunması ve boşanma süreçlerinde daha duyarlı bir yaklaşım geliştirilmesine ışık tutması beklenmektedir.
Özet (Çeviri)
This master's thesis examines divorce based on mental illness, addressing its legal, social, and psychological dimensions. The purpose of the thesis is to explore the role and impact of mental illness, one of the grounds for divorce under the Turkish Civil Code, in the divorce process. Mental illness, a complex condition with profound individual and societal implications, can lead to significant crises in family life. In this context, the study examines the effects of mental illness on family relationships, the evidence of mental illness in divorce cases, the importance of psychiatric reports, and the way these are considered in the judicial process. The thesis also presents recommendations for improving current regulations, evaluates the adequacy of legal provisions, and discusses issues encountered in practice. The study is based on theoretical research, case law, and an examination of the legislation concerning divorce cases in Turkey. The analysis reveals that divorce cases based on mental illness have various effects on family harmony, economic conditions, social perceptions, and the psychological health of individuals. The findings highlight the need for a more comprehensive legal framework to ensure a fair approach to mental health issues and reduce potential injustices. Emphasizing the need for increased support and awareness in the divorce processes of individuals with mental illness and their spouses, the thesis provides recommendations on both social and legal levels. It is hoped that this study will contribute to the existing literature on mental illness and divorce and help increase societal sensitivity on this matter. Mental illness, a condition that profoundly affects individuals' lives, can also significantly shape marital relationships. The aim of this thesis is to analyze the challenges faced by individuals diagnosed with mental illness during the divorce process, including social stigma and legal sanctions, and to provide information on legal recourse available under current legal norms. It is expected that this study will contribute to raising awareness of how divorce cases based on mental illness are handled and shed light on the development of a more sensitive approach to divorce processes.