Post modern kamu yönetimlerinde ağ yaklaşımları Bosna Hersek örneği: 2001-2003 dönemleri arasında bir kamu politikası aktörü olarak yüksek temsilcilik ofisi kararlarının incelenmesi
Network approaches in post-modern public administrations the case of Bosnia and Herzegovina: analysis of the decisions of the office of the high representative as a public policy actor between 2001-2003
  1. Tez No: 747784
  2. Yazar: MUHAMMED ENES DANALIOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BESİM BÜLENT BALİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Public Administration, Political Science, International Relations
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kamu Politikası Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 306
Özet
Ulus-devlet yapılarının zayıflatılıp ulus-üstü aktörlerin güçlü şekilde etkin olmaya başladığı post modern kamu yönetimi yapılarının işlevlerinin incelenmesi adına 1995 sonrası Dayton Antlaşması ile Bosna Hersek'te oluşturulan Yüksek Temsilcilik Ofisi'nin savaşta yerlerinden edilen mültecilerin geri dönderilmesine yönelik kamu politikalarına katkısı tez çalışmasının konusunu oluşturmaktadır. Çalışmanın amacı, çok uluslu ve çoğulcu demokarasilerin inşası çalışmasında meydana getirilen ulus-üstü kurumların kamu politikalarında ağ yaklaşımları üzerinden anlaşmazlıkların çözümüne sağladığı katkının incelenmesidir. Bu doğrultuda tez çalışmasında Bosna Hersek'te oluşturulan Yüksek Temsilcilik Ofisi'nin mültecilerin ve yerinden edilmiş Bosna Hersek vatandaşlarının yerlerine geri dönmesinde aldığı kararların ve belgelerin incelenip ağ yaklaşımı ile aktörler arası anlaşmazlıkların çözümlenmesinde sağladığı katkının ortaya konulması hedeflenmektedir. 21. yüzyıl post modern kamu yönetimi anlayışının güç kazanması, ulus devlet yapılarının zayıflatılması neticesinde yeni bir aktör olarak güç kazanan ulus-üstü kurumların incelenmesi açısından tez çalışması önem arz etmektedir. Milliyetçi ideolojik akımların kamu politikalarının oluşumunu ciddi ölçüde aksattırdığı Bosna Hersek örneği üzerinden ulus-üstü kurumların ağ yaklaşımları açısından sorunların çözümüne sağladığı katkı çalışmanın bir diğer önemli paydasını oluşturmaktadır Dolayısıyla Yüksek Temsilcilik Ofisi'ni meydana getiren Dayton Antlaşmasının incelenerek ofisin internet sitesi üzerindeki veri ve belgelerine ulaşılacak alınan kararlar, tavsiyeler karşılaştırmalı olarak yorumlanacaktır. Çalışma kapsamında 2001-2003 dönemleri arasında Yüksek Temsilcilik Ofisi'nin kararları verilerin yorumlanması adına gereken kaynaklar olacaktır. Çalışmanın bilimsel katkısı ve özgün değeri göz önüne alındığında kamu politikası alanyazımında ulus- üstü kurumların çalışılmamış olması önem arz etmektedir. Bu noktada Bosna Hersek Kamu Yönetimi'nde çoğulculuk ilkesi neticesinde kamu politikası aktörülerinden Yüksek Temsilcilik Ofisi'nin alanyazımında yer almaması gereken bilimsel katkıyı ortaya çıkarmaktadır. Dolayısıyla Bosna Hersek devlet yapılanmasını derinlemesine analiz etmenin ve aktörler arası ilişkilere daha önce çalışılmamış şekilde Yüksek Temsilcilik Ofisi üzerinden bakmanın ulus-üstü aktörlerin ağ yaklaşımlarında mevcut var ola gelen çatışmaların çözümüne katkısı ortaya çıkarılacaktır. Yüksek Temsilcilik Ofisi'nin 2001-2003 dönemi arası mülteci ve yerinden edilmiş Bosna Hersek vatandaşlarının evlerine dönmesi hususunda ortaya koyduğu karar ve gelişmelerin incelenmesi, ulus-üstü bir kurum olan mevcut kurumun gerekli olup olmadığını ortaya koyması açısından gelecek dönem post modern kamu yönetimi çalışmalarını katkı sağlayacaktır.
Özet (Çeviri)
The subject of the thesis study is the contribution of the High Representative Office, which was established in Bosnia and Herzegovina with the Dayton Agreement after 1995 in order to examine the functions of post-modern public administration structures, where the nation-state structures were weakened and supranational actors became strongly active, to the public policies for the return of refugees displaced by the war. forms. The aim of the study is to examine the contribution of supranational institutions created in the construction work of multinational and pluralist democracies to the resolution of conflicts from the perspective of network approaches in public policies. In this direction, in the thesis study, it is aimed to examine the decisions and documents taken by the Office of the High Representative established in Bosnia and Herzegovina in the return of refugees and displaced citizens of Bosnia and Herzegovina and to reveal the contribution it makes to the resolution of conflicts between actors from the perspective of the network approach. The thesis study is important in terms of examining the supra-national institutions that have gained strength as a new actor as a result of the strengthening of the 21st century post-modern public administration understanding and the weakening of nation-state structures. The contribution of supranational institutions to the solution of problems in terms of network approaches through the example of Bosnia and Herzegovina, where nationalist ideological movements seriously hinder the formation of public policies, constitutes another important denominator of the study. decisions, recommendations will be interpreted comparatively. Within the scope of the study, the decisions of the Office of the High Representative between 2001 and 2003 will be the necessary resources for the interpretation of the data. Considering the scientific contribution and original value of the study, it is important that supranational institutions have not been studied in public policy literature. At this point, it reveals the scientific contribution that should not be included in the literature of the Office of the High Representative, one of the public policy actors from a pluralist perspective in the Public Administration of Bosnia and Herzegovina. Therefore, the contribution of analyzing the state structure of Bosnia and Herzegovina and looking at the relations between actors through the Office of the High Representative in a way that has not been studied before will contribute to the solution of existing conflicts in the network approaches of supranational actors. Examining the decisions and developments of the High Representative Office on the return of refugees and displaced citizens of Bosnia and Herzegovina between 2001 and 2003 will contribute to the future post-modern public administration studies in terms of revealing whether the current institution, which is a supranational institution, is necessary.