Akut miyokard infarktüsü hastalarında çöpçü reseptörler ve apoptotik proteinler arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between scavenger receptorsand apoptotic proteins in patients with acute myocardialinfarction
- Tez No: 747806
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BURAK YAZGAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoteknoloji, Biotechnology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Amasya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 128
Özet
Kardiyovasküler hastalıklar serebrovasküler hastalıklar, anjina, ateroskleroz, koroner kalp hastalığı, miyokard infarktüsü ve kalp yetmezliği gibi vasküler ve kardiyak fonksiyonlardaki bir dizi bozukluktur. Kardiyovasküler hastalıklar hem gelişmekte olan hem de gelişmiş ülkelerde en önemli mortalite ve morbidite nedenidir. Çöpçü reseptörler, birçok farklı liganda bağlanarak hücre içerisine alınmasını sağlayan hücre yüzey reseptörleridir. Oksitlenmiş LDL birçok çöpçü reseptör için önemli bir liganddır. Modifiye olmuş LDL ile uyarılan hücre içi sinyal yollarının aktivasyonu farklı doku ve hücrelerde kontrolsüz lipid birikimine sebep olabilmektedir. Apoptoz, programlanmış hücre ölümünün bir şeklidir. Özellikle damarlarda lipid birikimi sonrasında oluşan köpük hücreler apoptoza uğramakta ve bu durumun yenilenme kapasitesini aşması damarlarda hasara sebep olmaktadır. Bu bilgiler ışığında çalışmamızda; miyokard infarktüsü klinik tablosuna sahip hastalarda stent tedavi sürecinin çöpçü reseptörler ve apoptotik protein düzeylerine nasıl etki gösterdiğinin incelenmesi amaçlanmıştır. Bu amaçla koroner anjiyografide koroner tıkayıcı lezyonu olmayan hastalar kontrol grubuna dahil edilmiştir, infarktüs grubunu ise koroner anjiyografide belirgin koroner tıkayıcı lezyonu ile birlikte miyokard infarktüsü klinik tablosu bulunan ve sonrasında perkütan koroner stent implantasyonu gerçekleştirilen hastalar oluşturmaktadır. Serum örneklerinden rutin biyokimya ve kardiyak belirteçler biyokimya otoanalizörü ile ölçülmüştür. Miyokard infarktüsü geçiren hastalardan 0. gün, 3. gün ve 30. gün kan örnekleri alınmış ve Periferal kan mononükleer hücreleri (PBMC) ficoll solüsyonuyla izole edilmiştir. PBMC'lerde LOX-1, CD36, CD68 ve CXCL16 gen ekspresyonları qPCR yöntemi ile belirlenmiştir. Ayrıca serum örneklerindeki BAX, BCL-2 ve Kaspaz-3 protein seviyeleri ELISA yöntemi ile ölçülmüştür. Sonuçlar değerlendirildiğinde rutin biyokimya değerlerinden glukoz, trigliserid, kolesterol ve LDL kolesterol değerlerinde gruplar arasında anlamlı bir fark bulunamamıştır. HDL kolesterol Mİ gruplarında daha düşük bulunmuştur. Mİ grubunda kardiyak belirteçler olan troponin, CK-MB ve kreatin kinaz değerleri anlamlı bir artış göstermiştir. Ancak hem kontrol grubu ile Mİ grubu arasında hemde Mİ grubunda zamana bağlı PBMC LOX-1, CD36, CD68 ve CXCL16 gen ekspresyonlarında anlamlı bir değişim bulunamamıştır. Benzer olarak BAX, BCL-2 ve Kaspaz-3 protein ekspresyonlarında da önemli bir değişiklik gözlenmemiştir. Çöpçü reseptör ekspresyonlarında anlamlı bir artışın olmaması muhtemelen gruplar arasındaki benzer lipid profilinin gözlenmesinden kaynaklanabilir.
Özet (Çeviri)
Cardiovascular diseases is a set of disorders in vascular and cardiac function such as cerebrovascular diseases, angina, atherosclerosis, coronary heart disease, myocardial infarction and heart failure. It is the most important cause of mortality and morbidity in both developing and developed countries. Scavenger receptors are cell surface receptors that bind to many different ligands and allow them to be taken into the cell. Oxidized LDL is an important ligand for many scavenger receptors. Activation of intracellular signaling pathways induced by modified LDL can cause uncontrolled lipid accumulation in different tissues and cells. Apoptosis is a form of programmed cell death. Especially foam cells formed after lipid accumulation in vessels, undergo apoptosis and this situation exceeds its regenerative capacity and causes damage to the vessels. In the light of this information in our study; it was aimed to examine how the stent treatment process affects scavenger receptors and apoptotic protein levels in patients with myocardial infarction clinic. For this purpose, patients without coronary occlusive lesion on coronary angiography were included in the control group, and the infarct group consisted of patients who had a clinical picture of myocardial infarction with a prominent coronary occlusive lesion on coronary angiography and who underwent percutaneous coronary stent implantation afterwards. Routine biochemistry and cardiac markers were measured from serum samples with a biochemistry autoanalyzer. Blood samples were taken at day 0, 3 rd day and 30 th day from patients who had myocardial infarction and Peripheral blood mononuclear cells (PBMC) were isolated with ficoll solution. LOX-1, CD36, CD68 and CXCL16 gene expressions in PBMCs were determined by qPCR method. In addition, BAX, BCL-2 and Caspase-3 protein levels in serum samples were measured by ELISA method. When the results were evaluated, no significant difference was found between the groups in the routine biochemistry values of glucose, triglyceride, cholesterol and LDL cholesterol. HDL cholesterol was lower in MI group. Cardiac markers troponin, CK-MB and creatine kinase values showed a significant increase in the MI group. However, no significant change was found in time-dependent PBMC LOX-1, CD36, CD68 and CXCL16 gene expressions between two groups and in MI group. Similarly, no significant changes were observed in BAX, BCL-2 and Caspase-3 protein expressions. The absence of a significant increase in scavenger receptor expression is probably due to the similar lipid profile observed between groups.