Çocuk hastaların ve ebeveynlerin diş hekimliği ortamı ve diş hekimi hakkındaki görüşlerinin değerlendirilmesi
Evaluation of the views of child patients and parents about the dentistry environment and dentist preferences; survey study
- Tez No: 747821
- Danışmanlar: PROF. DR. BAŞAK DURMUŞ
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Pedodonti Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 151
Özet
Diş hekimlerine ve diş tedavilerine karşı, dental anksiyetenin erken dönemlerde belirlenmesi, diş tedavisinde hastanın korkusunu yenmesini sağlayarak, tedavinin başarısını arttırmaktadır. Amaç: Diş hekimi görünümünü; klinik ve bekleme odası fiziki düzenlemelerinin çocuk ve aile tercihleri açısından belirlemek, dental kaygı düzeyleri ile tercihler arasında ilişkiyi karşılaştırarak, muayene ve tedavi sırasında çocuğun endişesini azaltmaya, rahatlamasına yardımcı olmaktır. Materyal ve Metot: Marmara Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Pedodonti Anabilim Dalı'na ilk kez başvuran, 5-14 yaş arasındaki 706 çocuk ve ebeveyni dâhil edildi. Çocukların dental anksiyete düzeylerinin değerlendirilmesinde FIS ölçeği, ebeveynlerde MDAS ölçeği kullanıldı. Çocukların ve ebeveynlerin diş hekimi tercihleri, görünüşü, tedavi ve bekleme odası tercihleri yöneltilen sorularla değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
Determining dental anxiety in the early stages against dentists and dental treatments increases the success of the treatment by helping the patient to overcome the fear in dental treatment. Aim: Finding out how the appearance of the dentist and arrangements of the clinical and waiting room,in terms of child and family preferences, affects the relationship between dental anxiety levels and preferences, and how these different determinants can help the child to relax and reduce his/ her anxiety during examination and treatment. Material and methods: 706 children aged 5-14 years and their parents who were registered to Marmara University Faculty of Dentistry, Department of Pediatric Dentistry for the first time were included. The FIS scale was used to evaluate the dental anxiety levels of the children, and the MDAS scale for the parents. Dentist preferences, appearance, treatment and waiting room preferences of children and parents were evaluated using questions.