Gestasyonel diyabetli gebeler ve normal glukoz toleransı olan gebelerin yaşam kaliteleri ile fiziksel aktivite düzeylerinin karşılaştırılması
Comparison of quality of life and physical activity levels of pregnancy with gestational diabetes and pregnancy with normal glucose tolerance
- Tez No: 747822
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BESEY ÖREN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ebelik, Midwifery
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Hamidiye Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ebelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Amaç: Bu çalışma gestasyonel diyabetli gebelerde ve normal glukoz toleransı olan gebelerde; fiziksel aktivite ve yaşam kalitesi düzeyinin belirlenmesi, fiziksel aktivite düzeyleri ile yaşam kalitesinin her iki grupta karşılaştırılması amacıyla planlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Tanımlayıcı ve kesitsel olarak yapılan çalışmaya toplam 250 gebe dâhil edilmiş olup bunlardan 125'i (%50) gestasyonel diyabeti olan gebeler iken 125'i (%50) normal gebelerdi. Araştırmada veri toplama aracı olarak kişisel bilgi formu, Uluslararası Fiziksel Aktivite Envanteri (Kısa Form) ve Dünya Sağlık Örgütü Yaşam Kalitesi Envanteri Kısa Form (WHOQOL-Bref) kullanıldı. Bulgular: Çalışmaya katılan gebelerin yaş ortalaması 30,80±6,05 idi. GDM olan gebelerin yaş ortalaması 32,22±6,19 iken normal gebelerin yaş ortalaması 29,37±5,57 idi. Normal gebelerin 55'i (%44), GDM olan gebelerin ise yalnızca 15'i (%12) çalışıyordu. GDM olan gebelerin %0,8'i, normal gebelerin %34,4'ünün gelir düzeyi yüksekti. Gestasyonel diyabeti olan gebelerin BKİ değeri ortalama 32,58±5,71 kg/m2 iken normal gebelerin 28,38±4,16 kg/m2 idi. Normal glukoz toleransı olan gebelerin fiziksel aktivite düzeyi daha yüksek bulunsa da gruplar arasındaki farkın istatistiksel olarak anlamlı olmadığı görüldü (P>0,05).
Özet (Çeviri)
Aim: This study was carried out in pregnant women with gestational diabetes and pregnant women with normal glucose tolerance; The study was planned as a descriptive and cross-sectional study in order to determine the level of physical activity and quality of life, to compare physical activity levels and quality of life in both groups. Materials and Methods: A total of 250 pregnant women were included in the study, of which 125 (50%) were pregnant women with gestational diabetes and 125 (50%) were normal pregnant women. Personal information form, International Physical Activity Inventory (Short Form) and World Health Organization Quality of Life Inventory Short Form (WHOQOL-Bref) were used as data collection tools in the study. Results: The mean age of the pregnant women participating in the study was 30.80±6.05. The mean age of pregnant women with GDM was 32.22±6.19, while the mean age of normal pregnant women was 29.37±5.57. 55 (44%) of normal pregnant women and only 15 (12%) of GDM pregnant women were working. 0.8% of pregnant women with GDM and 34.4% of normal pregnant women had a high income level. While the mean BMI value of pregnant women with GDM was 32.58±5.71 kg/m2, it was 28.38±4.16 kg/m2 in normal pregnant women. Although the physical activity level of pregnant women with normal glucose tolerance was higher, the difference between the groups was not statistically significant (P>0,05).