Feminist reklamlar (Femvertising) üzerine bir alımlama çalışması
A reception research on feminist advertisements (Femvertising)
- Tez No: 747833
- Danışmanlar: PROF. DR. MELİKE AKTAŞ KUYUCU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halkla İlişkiler, Reklamcılık, İletişim Bilimleri, Public Relations, Advertising, Communication Sciences
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 201
Özet
Kadının temsili sosyal bilimler içerisinde sürekli tartışılan bir konu olmuştur. Medya ve bunun özelinde de reklamlarda kadın temsili sorunlu bir alan olarak araştırmacıların oldukça ilgilendiği bir konudur. Kadının toplumsal cinsiyet rolleri bağlamında ele alınış şekli, toplumun ve kültürün birtakım kodlarına göre değişmektedir. Günümüzde ise artan kadın hareketleri ve feminist çalışmalarla birlikte medyadaki kadın temsili yeni bir boyuta taşınmıştır, bu bağlamda reklamlar da yeni bir kadın temsiline doğru kaymıştır. Hedef kitlesini belirli bir ürünü alması için harekete geçirmeyi amaçlayan, bireylerin tüketmesini hedefleyen ve bir pazarlama tekniği olan reklamlar, serbest pazar ekonomisinin de etkileriyle yeni bir reklamcılık anlayışına doğru kaymış ve bütünleşik pazarlamanın içerisindeki yerini alarak hedef kitleyle“duygusal bir bağ”kurmayı amaçlamıştır. Reklamlarda ise kadının toplumsal cinsiyet rolleri bağlamından yapılan temsili oldukça eleştirildiği ve özellikle dijital platformların da etkisiyle bu reklamlara karşı tepki arttığı için markalar, femvertising reklamcılığa doğru yönelerek bu bağlamda, bütünleşik pazarlamadaki reklamcılığa kayan reklamlar oluşturmuşlardır. Çalışmada ise Türkiye'de televizyon kanallarında yayınlanmış üç reklam ele alınmıştır. Farklı meslek gruplarından 20 kadın katılımcı ile bir alımlama çalışması yapan çalışmada, kadınların kişisel özellikleriyle ne tür bir alımlama yapabildikleri üzerine odaklanılmıştır. Çalışma sınırlı katılımcıya sahip olması itibariyle bir genelleme sunmamakta, sınırlı katılımcılar özelinde bir inceleme gerçekleştirmektedir.
Özet (Çeviri)
The representation of women has been a constantly debated topic in social sciences. As a long debated subject, the representation of women in the media and especially in advertisements is an area that many researchers are focused on. The way women are represented in the context of gender roles varies accordingly as the codes of society and culture differ Today, with the increasing influence of women's movements and feminist studies, the representation of women in the media has shifted into a new dimension. In this context, advertisements have altered into a new representation of women. Advertising, which is a marketing technique that aims to activate the target audience to buy a certain product, and that is aimed at the consumption of individuals, has shifted towards a new advertising strategy with the effects of the free market economy. Therefore by taking its place in integrated marketing, it aimed to establish an“emotional bond”with the target audience. In the context of gender roles, representation of women in advertisements has been highly criticized and the reaction to these media content has increased significantly, especially with the effect of digital platforms. Therefore brands shifted into femadvertising in line with principles of integrated marketing .In the study, three advertisements that were broadcast in Turkey were discussed. The study, which conducted a reception study with 20 female participants from different occupational groups, focused on what kind of reception women can make according to their personal characteristics. The study does not provide a generalization due to the limited number of participants, it conducts an examination specific to limited participants.