Fiziksel uygunluğu oluşturan faktörlerin incelenmesi, bu faktörleri geliştiren uygun antrenman protokolünün geliştirilip test edilmesi
Anallyzing of the contitutive fitness factors, developing and testing the validity of the training program that increases the fitness factors
- Tez No: 747841
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İLKER KİRİŞCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Antrenörlük Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hareket ve Antrenman Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
Yapılan 8 hafta boyunca fiziksel uygunluğu oluşturan faktörler incelenmiş ve fiziksel uygunluğun sağlık bileşenlerini geliştiren vücut kompozisyonu, kardirespiratuar, dayanıklılık, kassal dayanıklılık, kassal kuvvet, esneklik ve beceri ile ilgili bileşenlerden denge olmak üzere ilk ölçüm ve son ölçümler yapılmıştır. Çalışma için planlanan antrenman protokollerine deney grubu 60 erkek 40 kadın ve kontrol grubu olarak kendi çalışma protokollerini uygulayan 60 erkek 40 kadın olmak üzere toplam 200 kişi katılmıştır. Deney grubu için tasarlanan antrenman protokolünde; vücut kompozisyonu, kardiyorespiratuar, dayanıklılık, kassal dayanıklılık, kassal kuvvet ve esneklik (sağlık bileşenleri) ve dengeyi (beceri bileşenleri) iyileştiren ve geliştiren entegre ihtiyaçları karşılayan egzersizlere yer verilmiştir. Kontrol grubunda ise tasarlanan antrenman protokolünde sağlığa ve beceriye ilişkin bileşenler entegere ihtiyaçlara göre planlanmamış olup göz ardı edilmiştir. Antrenman protokollerine katılan erkeklerin yaş ortalaması 20,33, kendi kişisel programını uygulayan erkeklerin yaş ortalaması ise 21,33'tür. Kadınların yaş ortalaması ise planlanan antrenman protokollerinde 21,18, kendi programını uygulayan kadınlarda ise 21,32'dir. Verilerin analizinde SPSS 22 statıstics programı ile yapılmıştır. Tanımlayıcı istatistiklerin elde edilmesinde descritptivestatistics yöntemi kullanılmıştır. deney ve kontrol gruplarından elde edilen verilerin farklılıklarını elde etmek için 2X2 tekrarlı ölçüm varyans analizi (ANOVA) kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Inthisstudy, the factors that makeup physical fitness were analysed for 8 weeks and initial and final measurements were made for body composition, cardiorespiratory, endurance, muscular endurance, muscular strength, flexibility and balancefrom the components related to skill, which improve the health components of physical fitness. A total of 200 people participated in the training protocol splanned for the study, 60 men and 40 women in the experimental group and 60 men and 40 women who applied their owntraining protocols as the control group. In the training protocol designed for the experimental group; exercises that meet in tegrated need sthatim prove and develop body composition, cardiorespiratory, endurance, muscular endurance, muscular strength and flexibility (health components) and balance (skill components) wereincluded. In the control group, health and skill components were not planned according to integrated needs and were ignored in the designed training protocol. The meanage of the men who participated in the training protocols was 20.33 years and the meanage of the men who applied their own personal programme was 21.33 years. The meanage of the women was 21.18 years in the planned training protocols and 21.32 years in the women who applied their own programme. The data were analysed using SPSS 22 statistical software. Descritptive statistics method was used to obtain descriptive statistics. 2X2 repeated measures analysis of variance (ANOVA) was used to obtain the differences of the data obtained from the experimental and control groups.