Başakşehir Kuzey Ayazma konutlarında enerji verimliliğini artırmaya yönelik uygulama yöntemleri
Implementation methods for increasing energy efficiency in Başakşehir Kuzey Ayazma
  1. Tez No: 747860
  2. Yazar: AFİFE BETÜL BÜYÜK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÜMİT DOĞAY ARINÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Mimarlık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
Sürdürülebilirlik ve iklim değişimi küresel bir sorun olup, son yılların popüler konularındandır. Atmosfere salınan CO2 oranının artması, güneşten dünyaya gelen ışığın yansımasını azaltmakta bu da sera etkisi ile yeryüzünün ısınmasına sebep olmaktadır. Yeryüzünün ısınması; yangın, sel, kuraklık, erozyon gibi doğal afetlerin artmasına yol açmakta ve tüm canlı hayatını olumsuz etkilemektedir. Fosil yakıt kaynaklarının da bir gün tükeneceği göz önünde bulundurularak, sürdürülebilirliğin sağlanabileceği ve çevrenin zarar görmeyeceği alternatif kaynaklara ihtiyaç duyulmaktadır. Kaynakların tükenmesi ve doğal afetlerin artması tüm dünyayı ilgilendiren meselelerdir. Bu yüzden dünya ülkeleri çözüm arayışına gitmiştir. Ulusal ve uluslararası yapılan müzakerelerde varılan sonuçlardan en önemlisi karbon salınımını azaltmaktır. CO2 gazının salınımının artmasında en büyük pay enerji sektörüne aittir. Enerji tüketiminin yaklaşık 1/3'lük kısmı binalarda tüketilmektedir. Binalarda tüketilen enerji ile açığa çıkan karbon salınımının azaltılması önemlidir. Çalışmanın konusu; İstanbul Başakşehir Ayazma bölgesinde yer alan proje safhasındaki binanın önce mevcut halinin ısı kaybı, yakıt tüketimi ve CO2 emisyonu hasaplanmıştır. Sonra aynı bina, iyileştirme yapılarak enerji verimli hale getirilmiştir. Enerji verimli hale gelen binanın, ısı kaybı, yakıt tüketimi ve CO2 emisyonu hesaplanarak, yakıt tüketiminde yapılan tasarruf ve CO2 emisyon azaltımı bulunmuştur. Ayrıca enerji verimli hale getirilen binanın çatısına fotovoltaik panel (PV) yerleştirilerek elektrik üretilmesi ve bu elektriğin binanın ortak elektrik giderleri için kullanılıp fazlasının da elektrik şebekesine satılması öngörülmüştür. En sonunda da bir bina için yapılmış olan bu hesaplamaların yön farkları ihmal edilerek, sitedeki binaların toplamı için de yapılmıştır. Sitenin toplam yakıt tasarrufu ve CO2 emisyonu azaltılması boyutları gözler önüne serilmiş, kamu ve konuyla ilgili kurumların dikkatine sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Sustainability and climate change are global problems and are among the popular discussions of recent years. The increase in the rate of CO2 released into the atmosphere reduces the reflection of the light coming from the sun to the earth, which causes the earth to warm up with the greenhouse effect. The warming of the earth leads to an increase in natural disasters such as fire, flood, drought, and erosion negatively affects all living beings. Considering that fossil fuel resources will also run out one day, alternative sources that ensure sustainability and no harm the environment are needed. Depletion of resources and an increase in natural disasters are global issues. Thus, countries across the globe have started to seek a solution. The most important result of the national and international negotiations is to reduce carbon emissions. The largest share of the increase in the emission of CO2 gas belongs to the energy sector. About 1/3 of energy consumption is consumed in residential buildings. It is important to reduce the carbon emissions that are released by the energy consumed in the buildings. This study examines the calculated heat loss, fuel consumption and CO2 emissions of a building which is currently in the project phase in Istanbul Başakşehir Ayazma region. The same building was later on turned into a more energy efficient state through certain improvements. By calculating the heat loss, fuel consumption and CO2 emissions of the building that has become energy efficient, savings in fuel consumption and CO2 emission reductions are determined. In addition, it is planned that electricity will be produced with the installment of a photovoltaic panel (PV) on the roof of the building, and this electricity will be used for the common electricity expenses of the building and the surplus will be sold to the electricity network. Finally, a total calculation of the buildings within the whole estate was made neglecting the directional differences in the calculation that was made for a single building. The total fuel saving and CO2 emission reduction dimensions of the estate were revealed and brought to the attention of the public and relevant institutions.